Medycy nie chcą się szczepić na koronawirusa? Sprawdziliśmy

Zapisy na szczepienia w etapie „0” wydłużone do 28 grudnia

Do szczepień w fazie „0” zgłosiło się kilkadziesiąt tysięcy osób – poinformował 18 grudnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w pierwszej transzy do Polski trafi 10 tys. dawek szczepionki. - Jak na te 10 tys, to ten personel jest już zebrany – stwierdził rzecznik.
Czy prawdą jest, że - jak można usłyszeć - medycy nie chcą się szczepić? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w szpitalach. Pracownicy ochrony zdrowia mieli się zgłaszać na szczepienia do 20 grudnia, ale dziś szpitale tzw. węzłowe otrzymały informację o przedłużeniu terminu do 28 grudnia.
Piotr Gołaszewski, rzecznik Szpitala Bródnowskiego w Warszawie powiedział podyplomie.pl, że w ciągu dwóch dni deklarację złożyło 400 z 1600 pracowników. W jego ocenie to nie jest mało biorąc pod uwagę, że część medyków mogło zarejestrować się w innym miejscu pracy. Niektórych osób w tych dniach w ogóle nie było w pracy. Inni z kolei nie mieli czasu, by zająć się tą sprawą.– Te 400 osób to tylko początek. Z pewnością zapisze się więcej osób, szczególnie że czas został wydłużony do 28 grudnia, co zasadniczo zmienia sytuację - dodaje rzecznik.
W podobnym tonie wypowiada się Marcin Wiśniewski ze Szpitala Czerniakowskiego, gdzie do szczepień na COVID-19 zgłosiło się do chwili obecnej 42 proc. personelu medycznego.
Z kolei w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie pierwszego dnia zapisała się połowa pracowników. - Myślę, że szczepiących się będzie więcej niż nieszczepiących się. Sam także zamierzam się zaszczepić – mówi w rozmowie z podyplomie.pl dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor szpitala. Jego zdaniem panuje chaos informacyjny, któremu niektórzy ulegają i wstrzymują się z decyzją.

Z kolei ekspert rynku zdrowia z Uczelni Łazarskiego dr Jerzy Gryglewicz zwraca uwagę na to, że dla lekarzy wiążące są informacje zawarte w charakterystyce produktu leczniczego, a tej ciągle brakuje. To, jego zdaniem, najistotniejszy czynnik wpływający na opóźnienie decyzji o zaszczepieniu się przez lekarzy.

id