Czy praca w szpitalu jednoimiennym liczy się do stażu specjalizacyjnego?

Ministerstwo odpowiada na pytania młodych lekarzy

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie opublikowała ważne wyjaśnienia dotyczące odbywania specjalizacji w czasie epidemii. Udzieliło ich Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania, które 13 listopada 2020 roku wystosował dr Jarosław Biliński, wiceprezes ORL w Warszawie.
Pierwsze pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia pracy rezydenta oddelegowanego do szpitala jednoimiennego na poczet stażu specjalizacyjnego. Czy okres ten może, w porozumieniu z kierownikiem specjalizacji, zaliczyć dowolny staż kierunkowy? A jeśli nie ma takiej możliwości, to czy i o ile powinno zostać wydłużone szkolenie specjalizacyjne?
W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w przypadku, gdy lekarz lub lekarz dentysta odbywający szkolenie specjalizacyjne zostanie skierowany do walki z epidemią, czy to poprzez przekształcenie oddziału macierzystego w oddział zakaźny na podstawie decyzji wojewody, czy też w drodze skierowania do szpitala jednoimiennego/oddziału zakaźnego zgodnie z decyzją dyrektora szpitala, w którym jest on zatrudniony, może starać się o uznanie takiej pracy w poczet realizacji szkolenia specjalizacyjnego. Zgodnie z art. 16m ust. 17 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor CMKP.
W przypadku braku takiej pozytywnej decyzji, okres szkolenia specjalizacyjnego powinien być odpowiednio wydłużony z zachowaniem prawa do rezydentury.
A co, jeśli lekarz lub lekarz dentysta odbywający szkolenie specjalizacyjne w związku z organizacją pracy na swoim oddziale macierzystym nie może odbywać kursów i staży kierunkowych przewidzianych programem specjalizacji, w czasie przewidzianym programem specjalizacji? Czy istnieje możliwość zaliczenia tego na poczet szkolenia specjalizacyjnego? Jeśli tak, to czy w okresie epidemii może, w porozumieniu z kierownikiem specjalizacji, zaliczyć dowolny staż kierunkowy?
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia brzmi następująco: W przypadku, gdy w związku ze zmienioną organizacją pracy na oddziale macierzystym, lekarz lub lekarz dentysta odbywający szkolenie specjalizacyjne nie może odbywać kursów i staży kierunkowych przewidzianych programem specjalizacji, wówczas konieczne jest przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego w trybie przewidzianym w art. 16l ust. 3 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
W kolejnym pytaniu zapytano o odwołane zabiegi planowe, przez co lekarze lub lekarze dentyści realizujący szkolenie specjalizacyjne ze specjalizacji zabiegowych nie mogą realizować procedur przewidzianych programem specjalizacji. Czy w związku z tym zostanie zmniejszona liczba wymaganych procedur lub, jeśli nie jest to możliwe, czy i o ile zostanie wydłużone szkolenie specjalizacyjne?
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Zgodnie z art. 16m ust. 18a ustawy „Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne, który w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii nie może realizować szkolenia specjalizacyjnego w sposób zgodny z programem szkolenia specjalizacyjnego, jest zwolniony z obowiązku wykonania i udokumentowania procedur medycznych objętych danym programem szkolenia specjalizacyjnego, jeżeli:
1) do wykonania danej procedury w liczbie przewidzianej w programie specjalizacji konieczne jest przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego oraz
2) kierownik specjalizacji potwierdzi w EKS, że lekarz posiada umiejętność wykonywania danej procedury, oraz
3) wykonał daną procedurę co najmniej w liczbie stanowiącej połowę liczby, w jakiej procedura ta powinna być wykonana zgodnie z programem szkolenia specjalizacyjnego”.
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest również uzyskanie zgody na dodatkowe przedłużenie specjalizacji.

id