Nowe obowiązki dla lekarzy w ustawie „Za życiem”

Samorząd lekarski przedstawił uwagi do projektu

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej odniosło się do poselskiego projektu wprowadzającego zmiany w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Zaproponowane przepisy uzupełniają już istniejące regulacje ustawy z 2016 roku. Dotyczą głównie organizacji koordynowanej opieki nad kobietą spodziewającą się dziecka, u którego podejrzewa się lub zdiagnozowano wadę letalną. Wiele rozwiązań dotyczy opieki paliatywnej po urodzeniu dziecka.
Nowe przepisy określają m.in. zadania koordynatora perinatalnej opieki paliatywnej, obowiązkowo powoływanego w każdym szpitalu, w którym istnieje oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny. Wprowadzają też obowiązek wystawiania przez lekarzy kobietom spodziewającym się dziecka z wadą letalną skierowań do hospicjów perinatalnych. – Nowe regulacje trudno uznać za kompleksowe rozwiązania mogące w istotny sposób wpłynąć na poprawę opieki nad kobietami, które w takiej trudnej sytuacji się znajdą – ocenia zapisy NRL.
Projektowana ustawa wprowadza też zasadę, że w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych względami medycznymi bądź dobrem kobiety lub dziecka, można odstąpić od obowiązku nieumieszczania kobiety spodziewającej się urodzenia dziecka z wadą, na jednej sali z pacjentkami, które nie są w takiej sytuacji.
– Ponieważ pojęcie „wyjątkowych przypadków” jest pojęciem niedookreślonym, decyzja lekarza będzie miała charakter uznaniowy. Dlatego też konieczne jest określenie zasad i trybu weryfikacji decyzji lekarza o odstąpieniu od stosowania wskazanych przepisów, w sytuacji gdy kobieta będąca w ciąży, w okresie porodu bądź połogu, lub członek rodziny kwestionują zasadność tej decyzji – zauważa NRL.
Projekt wpłynął do Sejmu w marcu,  znajduje się na etapie pierwszego czytania.


id