Bon zdrowotny zapewni Polakom dostęp do badań?

Pacjent zrealizuje badania w dowolnej placówce zdrowia

Szczegóły rządowego planu badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia ogłosi w czerwcu Ministerstwo Zdrowia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Po okresie pandemii pozwoli to sprawdzić Polakom swój stan zdrowia, szybko wykryć choroby i wdrożyć leczenie.
Zlecanie badań będzie się odbywało przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Jak informuje gazetę minister zdrowia Adam Niedzielski, zainteresowany pacjent będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań. Na tej podstawie w systemie pojawi się skierowanie.
Badania będzie można zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak tłumaczy minister, skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym. Aby ułatwić dostęp do leczenia w razie zaburzeń, resort równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów. Jednak na pierwszej linii konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej.
Lista proponowanych badań będzie powiązana z płcią, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta. Pomysł jest taki, żeby system sam zaciągał dane medyczne o tym, czy dana osoba ma np. cukrzycę, przebyła zawał, a może ma problemy z nadciśnieniem. Do tego będzie dostosowywał pytania w ankiecie na IKP, a następnie proponował określone procedury.
W pakiecie podstawowym ma się znaleźć badanie stężenia cholesterolu, lipidogram oraz pomiary ciśnienia.
Resort zdrowia zakłada, że pilotaż rozpocznie się jeszcze w tym roku.

id