Resort rozpoczyna gruntowną reformę szpitali

Zmiany mają poprawić jakość usług i sytuację ekonomiczną lecznic

Uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Do konsultacji przekazujemy projekt ustawy, która będzie określała zasady modernizacji i rozwoju szpitalnictwa – zapowiedział 30 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Centrum Zdrowia Dziecka.
Ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – tłumaczył minister - ma być swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce. Określi m.in. zasady ich restrukturyzacji i dalszego rozwoju.
Niedzielski przyznał, że o konieczności reformy polskiego szpitalnictwa przesądził okres pandemii, który pokazał, jak ważna jest koordynacja w ochronie zdrowa. Nie ukrywał, że ustawa zapewni mu instrumenty do prowadzenia skoordynowanej polityki w sytuacjach kryzysowych. Nie powtórzą się już takie sytuacje, że niektóre szpitale nie wykazują chęci współpracy przy organizacji miejsc covidowych.
Jakie są główne założenia reformy szpitali? Oto one:
1.    Ośrodkiem nadzoru właścicielskiego, w tym finansowego, będzie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa. Będzie ona dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitali, a także pomagała zadłużonym jednostkom wyjść z dołka i przeprowadzić restrukturyzację.
2.    Jakość zarządzania szpitalami poprawi się dzięki profesjonalizacji kadry zarządzającej. Żeby kierować szpitalem, trzeba będzie zdać egzamin państwowy.
3.    Zmienią się zasady finansowania - odchodzić się będzie od finansowania ryczałtowego, pojawią się środki na nadwykonania.
Projekt trafił do konsultacji publicznych, które potrwają będą miesiąc. Następnie złożony zostanie w Sejmie.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować