Związki zawodowe medyków silniejsze dzięki „Polskiemu Ładowi”

Tylko teraz wstępując do związku można odpisać składki od podstawy opodatkowania

W tym tygodniu w życie wchodzi „Polski Ład", a wraz z nim — nowa ulga. Płacący składki członkowie związków zawodowych będą mogli odliczyć je od dochodu do maksymalnej wysokości 300 zł — donosi „Gazeta Wyborcza".
Nową ulgę podatkową przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby należące do związków zawodowych będą mogły odliczyć od dochodu maksymalnie do 300 zł, o ile faktycznie opłacają składki członkowskie - wyjaśnia gazeta.
Wprowadzając tego rodzaju ulgę, rząd chce zachęcić Polaków, by przystępowali do ruchu związkowego.
Warto wiedzieć, że pieniędzy nie odzyska się od razu – ulgę będzie można odliczyć dopiero przy wypełnianiu PIT za 2022 r.
Mimo to o ulgę należy zadbać już teraz. Dlaczego? Bo wstępując do związku zawodowego, dokonuje się wyboru: czy pracodawca ma potrącać od wynagrodzenia i odprowadzać składki za nas, czy też – jeśli np. nie chcemy ujawniać swojej związkowej przynależności – będziemy to robić osobiście. W tym drugim przypadku będzie trzeba mieć dowody wpłat składek: zawierające nasze personalia, nazwę związku zawodowego oraz tytuł, datę i wysokość wpłaconych składek - podaje dziennik.
Ponieważ możliwość skorzystania z ulgi podatkowej to rzadka okazja, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy proponuje lekarzom z niej skorzystać. Na swojej stronie internetowej apeluje więc: „zapisz się do OZZL, a składkę odpisz od podstawy opodatkowania”.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować