BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zmienią się zasady opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej? Pilotaż w drodze
Opiekę będą sprawować specjaliści z oddziału zabiegowego i z zachowawczego
Jakie efekty daje leczenie pacjentów z zespołem cukrzycowym prowadzone przez zespół, w którego skład wchodzą specjaliści z oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna) i z zachowawczego (chorób wewnętrznych)? Takie pytanie zadało sobie Ministerstwo Zdrowia.
Odpowiedź ma przynieść pilotaż, którego zasady znalazły się w opublikowanym 14 czerwca projekcie rozporządzenia.
Resort wyjaśnia, że obecne przepisy uniemożliwiają sumowanie świadczeń realizowanych w trakcie jednej hospitalizacji na obu oddziałach. Dodatkową korzyścią proponowanego w projekcie planu leczenia stanie się zagwarantowanie wizyt kontrolnych, w których trakcie oceniany będzie postęp gojenia.
Ośrodkiem odpowiedzialnym za prowadzenie pilotażu będzie Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. Właśnie tam od dwóch lat jest prowadzony program leczenia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.
Podstawą opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej, co do zasady, są świadczenia ambulatoryjne, jednak jest znaczący odsetek pacjentów wymagających leczenia w warunkach szpitalnych. Na nich właśnie koncentruje się pilotaż.
Do programu pilotażowego będą kwalifikowani chorzy, u których rozpoznano cukrzycę (E10, E11, E13) oraz spełniają dodatkowe kryteria, takie jak obecność infekcji.
Program pilotażowy będzie realizowany przez 21 miesięcy. Etap organizacyjny potrwa miesiąc, realizacja 17 miesięcy, natomiast ewaluacja − 3 miesiące.
Pacjenci będą leczeni w trybie hospitalizacji oraz 6 wizyt kontrolnych.
W ocenie lekarzy diabetologów i pacjentów olbrzymim problemem chorych jest ograniczenie dostępu do kompleksowej opieki specjalistycznej, która pozwoliłaby na odpowiednie zaopatrzenie rany w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, a w sytuacjach konieczności hospitalizacji − wdrożyć leczenie szpitalne dające szansę na uchronienie chorego przed amputacją kończyny. Dodatkowy olbrzymi problem i trudność w leczeniu chorych z zespołem stopy cukrzycowej stanowią ciężkie infekcje, nierzadko spowodowane wielolekoopornymi patogenami.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku w Polsce koszt wszystkich wysokich amputacji u osób z cukrzycą wyniósł około 44 mln zł, a tzw. wtórne amputacje, czyli po interwencji naczyniowej, stanowią od 26,5 do 44,6 proc.