Trzykrotna pensja dla specjalistów coraz bliżej? OZZL chwali deklarację minister Leszczyny

Kto najbardziej skorzysta?

− Bardzo się ucieszyłam, że już w tej chwili pani minister zdrowia może zagwarantować trzy średnie dla specjalistów zatrudnionych na umowę o pracę – powiedziała w rozmowie z podyplomie.pl lek. Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
To odpowiedź na deklarację minister Izabeli Leszczyny, która 14 lutego w radiowej Trójce stwierdziła: − Jestem gotowa trzy średnie krajowe podpisać nawet dzisiaj, jeśli lekarze będą pracować na umowie o pracę, a nie na kontraktach.
Przewodnicząca Grażyna Cebula-Kubat pytana przez Podyplomie.pl o reakcję związku zawodowego na te słowa wyjaśniła, że OZZL już od 2007 r. walczy o trzykrotną średnią dla specjalisty. To właśnie na specjalistach bazują szpitale, bez nich nie mogłyby udzielać chorym świadczeń 24 godziny na dobę.
Obliczenia z 2017 r., przy okazji „ustawy Szumowskiego” (gwarantowała wyższe wynagrodzenia za deklarację pracy w jednym szpitalu), ujawniły, że na umowach o pracę zatrudnionych jest 18,5 tys. lekarzy. Wszystkich aktywnych zawodowo lekarzy jest w Polsce 132 tys., z tego 30 proc. w wieku emerytalnym, a 35 proc. w wieku przedemerytalnym.
Szefowa związku przekonuje, że podwyżki mogłyby przekonać starszych lekarzy do kontynuowania pracy na etacie. – Jeśli ich nie zatrzymamy, będziemy musieli zamykać szpitale, bo braki kadrowe wciąż są duże – mówi Grażyna Cebula-Kubat.
Jak dodaje, przy obecnych stawkach minimalnych, kiedy specjalista za godzinę pracy otrzymuje 60 zł, jest to trudne.
Problem dotyczy również rezydentów, którzy obecnie po zdobyciu specjalizacji nie zostają w szpitalach, lecz masowo odchodzą do sektora prywatnego. – Konieczna jest podwyżka, aby zapobiec ich odejściu – dodaje szefowa OZZL.
Jej zdaniem trzykrotna średnia powinna być wprowadzona jak najszybciej, aby przeciwdziałać kłopotom kadrowym w szpitalach.
Grażyna Cebula-Kubat podkreśla jednak, że nie może być przymusu dla lekarzy co do formy zatrudnienia.
Zapowiada ona, że więcej szczegółów poznamy 20 lutego podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia, podczas której z pewnością sprawa wynagrodzeń specjalistów będzie omawiana.
Przewodnicząca Grażyna Cebula-Kubat podkreśla, że sprawa lekarskich płac nie może być rozpatrywana w oderwaniu od wynagrodzeń pozostałych grup zawodowych w ochronie zdrowia, więc konieczne będą także ustalenia z reprezentantami innych zawodów medycznych.

id