Eksperci: ból jest leczony w naszym kraju nieprawidłowo

Wciąż brakuje zindywidualizowanej terapii

Debata ekspercka dotycząca leczenia bólu odbyła się w Sejmie 23 kwietnia, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Kobiet.
Z danych przytoczonych przez ekspertów wynika, że w Polsce 8,5 mln dorosłych osób cierpi na ból przewlekły, w tym co najmniej 5,1 mln to kobiety. Często są to kobiety w starszym wieku, mieszkające na terenach wiejskich.
Tym, co poprawiłoby leczenie bólu w Polsce – mówili eksperci – jest zapewnienie każdemu pacjentowi dostępu do odpowiedniej zindywidualizowanej terapii przeciwbólowej.

Trudny pacjent z bólem i kruchością
Dr hab. n. med. Jarosław Woroń, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwrócił uwagę, że jesteśmy na drugim miejscu w Europie jeśli chodzi o spożycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które często można kupić bez recepty. Jednocześnie zajmujemy drugie miejsce pod względem liczebności populacji osób z bólem przewlekłym. W jego opinii świadczy to o nieprawidłowym leczeniu bólu w naszym kraju.
– Farmakoterapia bólu musi być uszyta na miarę dla każdego pacjenta – powiedział specjalista. Dodał, że konieczna jest prawidłowa ocena pacjenta, uwzględnienie jego chorób współistniejących oraz tego, jakie inne leki zażywa.
Jak tłumaczył, kobiety w wieku senioralnym z bólem przewlekłym są bardzo trudnymi pacjentami. – Tu się nakłada często zespół kruchości, a krucha starsza pani poddana nieprawidłowej farmakoterapii stanowi o wiele większy problem zdrowotny. To tak, jakbyśmy poruszyli jedną kostkę domina – tłumaczył.

Zapowiedź zmian w refundacji
Obecny na debacie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ocenił, że większość leków analgetycznych ma wskazania zawężone do bólu związanego z chorobami nowotworowymi. Obecnie wraz z ekspertami uzgodnione zostało, co należy zrobić, aby poszerzyć wskazania refundacyjne. Wniosek w tej sprawie trafił już do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Leki to nie wszystko
Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dr Magdalena Kocot-Kępska z Zakładu Badania i Leczenia Bólu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, podkreśliła też, że w Polsce problemem jest dostęp do specjalistycznych poradni leczenia bólu.
Jak wyliczała prezes Fundacji Eksperci dla Zdrowia Marzena Domańska-Sadynica, MBA, członek PTBB, w Polsce jest tylko 18 takich placówek. A liczbę wszystkich pacjentów z silnym bólem przewlekłym, którzy powinni być pod opieką takiej poradni, ocenia się na 1,7 mln.
Specjaliści wnioskują o to, by zwiększyć finansowanie poradni leczenia bólu, co może zachęcić do tworzenia nowych ośrodków.
Prof. Kocot-Kępska podkreśliła również, że leczenie bólu nie polega wyłącznie na stosowaniu leków. Nieraz konieczne jest zastosowanie zabiegów interwencyjnych, neuromodulacji, psychoterapii i rehabilitacji. – Dlatego bardzo istotne jest stworzenie pacjentom dostępu do wielospecjalistycznego leczenia bólu. Może to koszty leczenia bólu przewlekłego u pacjentów zmniejszyć, a na pewno zracjonalizować – oceniła specjalistka.

id