Pierwsza małoinwazyjna operacja piersi w UCK GUMed

Nowe możliwości leczenia raka piersi dzięki endoskopii

Pacjentki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, zmagające się z nowotworami piersi, zyskały dostęp do małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych. Pierwszy tego rodzaju zabieg w placówce przeprowadzili specjaliści z Centrum Leczenia Raka Piersi, działającego w ramach Pododdziału Chirurgii Piersi, Mięsaków, Skóry i Czerniaka w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Plastycznej – poinformował GUMed. Operacja przyniosła doskonałe rezultaty.

Małoinwazyjny zabieg endoskopowy

– Endoskopia w chirurgii piersi to zaawansowana i małoinwazyjna metoda leczenia, oferująca liczne korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych – wyjaśnia dr n. med. Piotr Woźniacki z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK. Jak dodaje specjalista, w przypadku 30-letniej pacjentki z łagodnym nowotworem piersi operacja polegała na radykalnym usunięciu 4-centymetrowego guza przez niewielkie nacięcie w okolicy pachy. Wykorzystano endoskop (kamerę wizyjną) oraz elektronarzędzia wprowadzane przez specjalny port. Efekt kosmetyczny był doskonały, a blizna niewielka i dyskretnie ukryta.

Chirurgia małoinwazyjna, od lat rozwijana w medycynie, niesie szereg korzyści. Dla pacjentów oznacza mniejsze nacięcia, zmniejszone ryzyko powikłań, szybszy powrót do zdrowia i lepsze efekty estetyczne. Dla chirurgów techniki endoskopowe zapewniają powiększony obraz operowanego obszaru, co pozwala na większą precyzję, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.

Nowe zastosowania

Początkowo chirurgia endoskopowa piersi była stosowana przede wszystkim w celach estetycznych, takich jak augmentacja piersi za pomocą implantów. Obecnie rozwija się jej zastosowanie w leczeniu nowotworów. – Metoda ta pozwala na biopsje, operacje oszczędzające, podskórną mastektomię endoskopową oraz rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem implantów – wskazuje dr Woźniacki.

W najbliższych planach UCK są operacje profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Jarosław Kobiela z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, operacje endoskopowe, od lat stosowane w chirurgii jamy brzusznej, zyskują uznanie także w leczeniu piersi. Mogą zapewnić skuteczność onkologiczną oraz bardzo dobre efekty estetyczne u odpowiednio wybranych pacjentek.

Nie dla każdej pacjentki

Chociaż metoda ma wiele zalet, nie u każdej pacjentki można ją zastosować. Przeciwwskazania obejmują m.in. zaawansowane stadium choroby nowotworowej, rozległe zrosty po wcześniejszych operacjach oraz stany zapalne i infekcje w okolicy piersi. Decyzja o użyciu endoskopii zawsze podejmowana jest indywidualnie, po wnikliwej ocenie stanu zdrowia i potrzeb pacjentki.

Zespół specjalistów

Operację przeprowadzili dr n. med. Marcin Ekman i dr n. med. Piotr Woźniacki, a zespołowi anestezjologicznemu przewodzili dr n. med. Piotr Lewczak i dr n. med. Robert Pajuro. Niezbędną pomoc zapewniły instrumentariuszki Agata Borkowska i Izabela Karpińska oraz pielęgniarz anestezjologiczny Jakub Baranowski.

W projekt rozwijania technik endoskopowych w chirurgii piersi w UCK zaangażowani są również dr n. med. Paulina Cichoń, dr n. med. Kamil Drucis (lider unitu) oraz lek. Magdalena Graczyk. 

id, informacje prasowe UCK