ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Abc histologii
Liszaj płaski – odmiany histologiczne i różnicowanie
dr n. med. Piotr Nockowski1
dr n. med. Zdzisław Woźniak2
• Obraz histologiczny liszaja płaskiego
• Choroby wymagające różnicowania z liszajem płaskim w obrazie histologicznym
Liszaj płaski, zwany też liszajem czerwonym lub liszajem Wilsona, jest chorobą często wymagającą potwierdzenia badaniem histopatologicznym. Wynika to zarówno z istnienia licznych odmian klinicznych, jak i podobieństwa do wielu innych jednostek chorobowych.
Choroby, które cechuje kliniczny obraz liszajopodobny, nie muszą wykazywać histologicznego podobieństwa do liszaja płaskiego (i odwrotnie). Obraz liszajopodobny (lichenoid reaction pattern) jest histologicznie definiowany jako pasmowaty naciek zapalny biegnący w powierzchownych warstwach skóry właściwej równolegle do naskórka, złożony głównie z limfocytów, niekiedy z domieszką komórek plazmatycznych, histiocytów lub eozynofili, któremu z różną częstością towarzyszą: zwyrodnienie wodniczkowe warstwy podstawnej (interface dermatitis), ciałka cytoidalne (zwane też ciałkami koloidalnymi lub ciałkami Civatte'a), nietrzymanie barwnika (przenikanie ziaren melaniny do skóry właściwej, związane z zaburzeniem transportu melanosomów od melanocytów do ulegających uszkodzeniu keratynocytów warstwy podstawnej).