ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Abc histopatologii
Histologiczne oblicza wyprysku
Zuzanna Dryżałowska
lek. Anna Pasierb
dr n. med. Magdalena Misiak-Gałązka
prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka
dr hab. n. med. Joanna Czuwara
- Zróżnicowane przyczyny, przebieg i schemat leczenia wyprysku
- Badanie histopatologiczne jako metoda ułatwiająca diagnostykę różnicową
- Charakterystyczne cechy obrazu histologicznego poszczególnych odmian choroby (wyprysku łojotokowego, potnicowego, łuszczycopodobnego, kontaktowego, pieniążkowatego, hiperkeratotycznego, wyprysku na podłożu zastoinowym)
Wyprysk to niejednorodna grupa chorób, która mimo znacznego podobieństwa klinicznego różni się pod względem przyczyn występowania, przebiegu oraz schematu leczenia. W celach diagnostycznych wykonuje się badanie histopatologiczne, ponieważ uzyskany obraz może być różnicujący dla poszczególnych typów wyprysku.
Wyprysk obejmuje zarówno naskórek, jak i skórę właściwą (głównie warstwę brodawkowatą, rzadko siateczkowatą). Należy do gąbczastych zapaleń skóry (spongiotic dermatitis), ponieważ charakteryzuje go obrzęk gąbczasty naskórka związany z gromadzeniem odczynu zapalnego wokół keratynocytów i rozluźnienie połączeń między keratynocytami, aż do utworzenia spongiotycznych śródnaskórkowych pęcherzyków (ryc. 1).
- W warstwie rogowej naskórka widoczne są ogniskowa parakeratoza oraz keratyna układająca się w blaszki lub zbite warstwy. W najbardziej powierzchownej warstwie naskórka można dostrzec mikropęcherzyki wypełnione treścią surowiczą. Ze względu na różnorodność zmian histologicznych obraz warstwy rogowej jest opisywany jako zmienny.
- Warstwa ziarnista jest obecna, ale może być poprzerywana, w odróżnieniu od leżącej głębiej warstwy kolczystej, która jest nierównomiernie pogrubiała (akantotyczna).
- Wnikające w naskórek limfocyty powodują nieszczelność poprzez zaburzenie ciągłości mostków międzykomórkowych (desmosomów), co prowadzi do tworzenia pęcherzyków gąbczastych w kolczystej warstwie naskórka.
- Warstwa brodawkowata skóry właściwej zawiera szerokie brodawki skórne, z odczynem zapalnym wokół naczyń krwionośnych z komórek jednojądrowych, którym mogą towarzyszyć eozynofile. Obecność eozynofilów przemawia na korzyść wyprysku atopowego lub alergicznego kontaktowego (ryc. 2).
- W warstwie siateczkowatej może być obecny odczyn zapalny z limfocytów, monocytów i w bardziej przewlekłej formie – z histiocytów.