ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Temat numeru
Najczęstsze dermatozy fałdów skóry
lek. Anna Kisielnicka
dr hab. n. med. Aneta Szczerkowska-Dobosz
- Czynniki predysponujące do występowania dermatoz fałdów skóry
- Obraz kliniczny i diagnostyka najczęstszych schorzeń z tej grupy
- Zasady postępowania terapeutycznego
Anatomicznie wyróżnia się duże fałdy skóry, które obejmują pachy, pachwiny, podbrzusze, pośladki i okolicę podsutkową, oraz małe fałdy skóry, tworzące się na powiekach, szyi i karku, między palcami, wokół pępka i okołoodbytniczo. Dermatozy zlokalizowane w tych okolicach są częstymi schorzeniami przebiegającymi z towarzyszącym stanem zapalnym o zazwyczaj przewlekłym, uciążliwym charakterze. Wśród czynników predysponujących do ich występowania wymienia się wilgotne i ciepłe środowisko o zmniejszonej cyrkulacji powietrza, tworzące się częściej w obrębie obszarów wyprzeniowych. Dodatkowymi czynnikami są: otyłość, zaburzenia odporności komórkowej i humoralnej, cukrzyca, niedożywienie, nietrzymanie stolca i/lub moczu, starszy wiek, nadpotliwość, niedostateczna higiena osobista oraz noszenie obcisłych ubrań z syntetycznych materiałów1,2.
W praktyce klinicznej najczęściej występującymi chorobami zlokalizowanymi w fałdach skóry są zakażenia o etiologii bakteryjnej i grzybiczej, kontaktowe zapalenie skóry i łuszczyca1,2.
Charakterystyka morfologii skóry w okolicy fałdów
Fałdy skóry ze względu na odrębności w budowie są częstym miejscem występowania zmian skórnych, ponieważ cienka warstwa naskórka okolic wyprzeniowych jest podatna na urazy mechaniczne. Powierzchnia styku fałdów skóry wywołuje przewlekłą okluzję i tarcie, które są uznawane za główne czynniki predysponujące do dermatoz tych okolic. Ponadto większe zagęszczenie gruczołów apokrynowych i łojowych w dołach pachowych, pachwinach oraz w pobliżu zewnętrznych narządów płciowych tworzy wilgotne, ciepłe środowisko sprzyjające maceracji skóry1-5.
Flora bakteryjna skóry jest naturalnym, bogatym źródłem drobnoustrojów, zarówno fizjologicznych, jak i patogennych. W okolicy pach stwierdza się fizjologicznie istotnie większą kolonizację bakteryjną, głównie szczepami gronkowca (Staphylococcus), pakietowca (Micrococcus) i maczugowca (Corynebacterium). Zaburzenia homeostazy skórnej sprzyjają nadkażeniom oportunistycznym wskutek większego przylegania i namnażania się mikroorganizmów na wilgotnej, uszkodzonej powierzchni naskórka. Dodatkowym czynnikiem sprawczym dermatoz okolicy fałdów jest naturalnie wyższe pH skóry, które sprzyja wzrostowi bakterii3,6,7.
W zależności od etiologii pierwotnym wykwitem w chorobach fałdów skóry mogą być różnego rodzaju zmiany: rumieniowe plamy, grudki, blaszki o zapalnym podłożu, przebarwienia, krostki. Z czasem mogą się pojawić nadżerki, wysięk, maceracja i formowani...