ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Kardiologia interdyscyplinarna
Przewlekłe serce płucne
Monika Różewicz1, Edyta Płońska-Gościniak2, Iwona Witkiewicz3, Barbara Lichodziejewska4, Jacek Chlasta2, Piotr Gościniak5
Wprowadzenie
Przewlekłe serce płucne jest jednostką chorobową, która ze względu na swoją etiologię, diagnostykę i stosowaną terapię wymaga podejścia interdyscyplinarnego. Pacjenci początkowo trafiają na oddziały pulmonologiczne. Dopiero w miarę narastania objawów ze strony układu oddechowego i rozwoju nadciśnienia płucnego, będącego podstawowym warunkiem wystąpienia serca płucnego, pacjenci wymagają opieki kardiologicznej.
Definicja
Przewlekłe serce płucne (PSP) było definiowane jako: „przerost prawej komory powstały w wyniku chorób wpływających na czynność i budowę płuc, z wyjątkiem zmian w płucach spowodowanych chorobami lewej połowy serca lub wrodzonymi wadami serca”. Definicja ta została wprowadzona 50 lat temu przez zespół ekspertów WHO [1].
We współczesnej praktyce klinicznej anatomopatologiczna definicja ma ograniczoną wartość i dlatego uzasadnionym wydaje się oparcie rozpoznania PSP na zmianie struktury i upośledzeniu funkcji prawej komory (right ventricle, RV) zamiast jedynie na jej przeroście [2].
Epidemiologia
Przewlekłe serce płucne jest częstym powikłaniem chorób układu oddechowego prowadzącym do trwałej niepełnosprawności i śmierci, jednakże nie ma wielu danych związanych z zachorowalnością i śmiertelnością [3]. W populacji powyżej 50 r.ż. PSP, jako konsekwencja nieleczonego nadciśnienia płucnego (pulmonary hypertension, PH), jest trzecią co do częstości patologią serca (po wieńcowej i nadciśnieniowej chorobie serca) [4].
Etiologia
Warunkiem niezbędnym dla powstania PSP jest obecność nadciśnienia płucnego zależnego od chorób układu oddechowego (obturacyjnych bądź restrykcyjnych). Wśród chorób układu oddechowego prowadzących do PSP najczęstsza jest (80% przypadków) przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Tabela 1 przedstawia przewlekłe choroby płuc mogące prowadzić do PSP.
W takim ujęciu PSP wpisuje się w 3 grupę aktualnego podziału nadciśnienia płucnego: nadciśnienie płucne związane z chorobami układu oddechowego i (lub) hipoksemią (tab. 2) [5].
Patofizjologia
W prawidłowym krążeniu płucnym istnieją mechanizmy adaptacyjne umożliwiające bardzo duże zwiększenie objętości wyrzutowej RV bez jednoczesnego wzrostu ciśnienia w tętnicy płucnej. Do powyższych mechanizmów zaliczamy:
- rozciąganie ścian aktualnie funkcjonujących naczyń,
- otwarcie nowych naczyń.
W przewlekłych chorobach płuc mechanizmy te są upośledzone i już niewielki wysiłek prowadzi do znacznego wzrostu ciśnienia w tętnicy płucnej. Dodatkowo do powstawania PH przyczynia się wzrost oporu płucnego spowodowany: