Szczepienia przeciwko HPV współfinansowane przez NFZ w 2022 roku. Co - będąc pediatrą - warto wiedzieć?


czas trwania: 00:28:28

Dr Monika Wanke-Rytt z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas wywiadu wyjaśni m.in.:

1. Czy liczba i wiek pacjentów, którzy chorują na nowotwory w następstwie zakażenia wysokoonkogennymi typami HPV, zmieniła w Polsce w ciągu ostatnich lat?

2. Szczepionki pozwalają ograniczyć zachorowalność i co za tym idzie śmiertelność związaną z następstwami zakażenia HPV. Jakie szczepionki lekarz ma obecnie do dyspozycji?

3. Szczepienia ochronne przeciwko HPV są na liście szczepień zalecanych, co oznacza, że rodzic musi ponieść koszty profilaktyki. Jednak pod koniec 2021 roku szczepionka dwuwalentna otrzymała 50% refundację. Czy to ułatwia lekarzom prowadzenia profilaktyki zakażenia HPV?

4. Szczepionka dwuwalentna kupowana jest przez pacjentów w aptece na receptę. Czy istnieje ryzyko, że szczepionka, która została zakupiona i samodzielnie transportowana przez pacjenta, mogła nie być właściwie przechowywana?

5. Kogo szczepimy w ramach refundacji? Tylko dziewczęta, czy chłopców także?

6. W jakim wieku szczepimy? Jak wyglądają schematy szczepień?

7. Czy skuteczność szczepień ochronnych p/HPV u dziewcząt w grupie wiekowej 9-14 lat w schemacie dwudawkowym jest porównywalna ze skutecznością szczepień w schemacie trzydawkowym zastosowany powyżej 15 roku życia?

8. Czy pacjentów dorosłych (którzy rozpoczęli już współżycie) również warto zaszczepić?

9. Czy po zaszczepieniu pacjenci mogą czuć się w pełni zabezpieczeni przed chorobą i zwolnieni z cytologii?

10. W Narodowej Strategii Onkologicznej, która jest rządowym planem, zakłada się, że do 2028 roku 60% dziewczynek i chłopców będzie zaszczepionych. Czy to realny plan?

11. Co konkretnie powinien zrobić lekarz rodzinny lub pediatra, aby wpłynąć na poprawę tej profilaktyki w Polsce?

12. Gdy lekarz informuje o szczepieniach może zetknąć się z argumentem rodziców, że nie ma pośpiechu i potrzeby, ponieważ dziecko jest wychowywane w konserwatywnych wartościach, do których należy nie podejmowanie aktywnością seksualnej aż do osiągnięcia wieku dorosłego, czy wręcz do chwili zawarcia związku małżeńskiego. Jakich rozmawiać o szczepieniach z rodzicami o takich przekonaniach?

13. Pewna grupa rodziców jest przekonana o tym, że szczepić nie będą. Jest też grupa rodziców niezdecydowanych. Jak prowadzić trudne rozmowy?