ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Gastroenterologia
Wpływ chirurgii bariatrycznej na niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby i zespół metaboliczny
Lek. med. Dawid Gajda1
Lek. med. Gniewomir Ćwiertnia1
Dr n. med. Michał Dyaczyński1
Dr hab. n. med. Michał Kukla2
Dr hab. n. med. Marek Waluga2
W ostatnich latach populacja otyłych wzrasta w zastraszającym tempie. Według WHO ok. 650 mln ludzi jest otyłych. Jest to przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy typu 2 (DM2), niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby (NAFLD), nadciśnienia tętniczego.
NAFLD staje się jedną z najczęstszych przyczyn chorób wątroby w zachodnim świecie. Występuje nawet u 90 proc. ludzi otyłych i może prowadzić do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH) oraz raka wątrobowokomórkowego (HCC). Utrata masy ciała jest uważana za kamień węgielny w leczeniu i zapobieganiu chorobie. Dieta i ćwiczenia fizyczne są pierwszym wyborem w realizacji tego celu, jednak obie te metody są trudne do osiągnięcia i utrzymania.
Chirurgia bariatryczna jest najbardziej niezawodną metodą do osiągnięcia znacznej i długotrwałej utraty masy ciała, co wiąże się z poprawą jakości życia, zmniejszeniem występowania i remisją chorób współistniejących z otyłością, oraz z wydłużeniem życia. Celem pracy jest ocena wpływu operacji bariatrycznych na zespół metaboliczny (MS), DM2 oraz NAFLD.
Zwiększenie masy ciała stanowi znaczące wyzwanie dla zdrowia publicznego. Nadwaga i otyłość dramatycznie wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat, zwiększając ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że na świecie jest ok. 1,9 mld ludzi z nadmierną masą ciała, z których ponad 650 mln cierpi na otyłość. Obecne definicje otyłości są oparte na ogólnym wskaźniku masy ciała (body mass index – BMI). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość rozpoznajemy przy wartości BMI ≥30 kg/m2. Jak powszechnie wiadomo, wpływa ona niekorzystnie na zdrowie, przez co zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia, układu oddechowego (bezdech senny, zespół Pickwicka), układu kostno-szkieletowego, niektóre typy nowotworów. Obecnie tkankę tłuszczową uważa się za złożony i prawdopodobnie największy narząd endokrynny, który odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych i immunologicznych. Wydziela liczne, biologicznie czynne białka o wielokierunkowym działaniu, zwane adipokinami. W związku z tym tkanka tłuszczowa dynamicznie uczestniczy w patogenezie chorób metabolicznych, przyczyniając się do rozwoju m.in. cukrzycy, zespołu metabolicznego (metabolic syndrome – MS), niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby (non-alcoholic fatty liver disease – NAFLD).
Większość powikłań otyłości jest związana z towarzyszącym MS. Częstość występowania MS na całym świecie waha się od <10 proc. do nawet 84 proc., w zależności od regionu. MS jest definiowany przez ADT III (Adult Treatment Panel III) lub IDF (Intern...