ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Okulistyki po Dyplomie”, jak zawsze mając nadzieję, że przygotowane przez nas artykuły okażą się interesujące i przydatne w codziennej praktyce. Ufam, że okazały się one również przydatne wszystkim, którym przyszło w ostatnim czasie zdawać egzaminy specjalizacyjne. Tym z Państwa, którym udało się zdać – serdecznie gratuluję. Za tych, którym się nie udało, trzymam kciuki. Wierzę, że poradzą sobie następnym razem, już za parę miesięcy.
W bieżącym numerze gorąco polecam Państwa uwadze prace opisujące zmiany, które w niektórych sytuacjach mogą sprawiać pewne trudności zarówno diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Sytuacja często komplikuje się zwłaszcza wtedy, gdy dane zaburzenie dotyczy naszych najmłodszych pacjentów – dzieci. W tym kontekście chciałbym zainteresować naszych Czytelników artykułem o dziedziczeniu zaburzeń widzenia barwnego. Sądzę, że ta ciekawa praca zainteresuje nie tylko okulistów dziecięcych, ale również wszystkich pozostałych Czytelników, gdyż ze wspomnianymi problemami nierzadko borykamy się również u pacjentów dorosłych.
Do często poruszanych zagadnień należy kwestia nieoperacyjnej i operacyjnej korekcji wad wzroku. Warto wspomnieć, że obok okularów, soczewek kontaktowych, a także chirurgii refrakcyjnej rogówki lub związanej z wszczepianiem soczewek wewnątrzgałkowych stosunkowo od niedawna do dyspozycji mamy również tzw. wszczepy fakijne, które przy przeprowadzeniu właściwej kwalifikacji do zabiegu pozwalają na bardzo precyzyjną, trwałą, a zarazem bezpieczną korekcję istniejącej wady wzroku. W prezentowanej przez nas pracy autor stara się przybliżyć ten temat i zwrócić uwagę na elementy procesu kwalifikacji, które pozwolą dokonać wyboru najwłaściwszej metody leczenia.
Chyba każdy z nas w swojej pracy zetknął się z problemami związanymi z wytrzeszczem. Najczęściej jest on związany z chorobami tarczycy i wynikającymi z tego zaburzeniami endokrynologicznymi. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste, dlatego polecam Państwu artykuł o dużych walorach praktycznych analizujący inne przyczyny jego powstawania.
Od ponad roku borykamy się wszyscy z pandemią COVID-19. Na temat wirusa i powodowanych przez niego zmian stopniowo dowiadujemy się coraz więcej, ale wydaje się, że wciąż jeszcze nie wiemy o nim wszystkiego. Polecam zatem Państwu ciekawy opis przypadku zapalenia żył tarczy nerwu wzrokowego u chorego z COVID-19, mając nadzieję, że poszerzy on naszą wiedzę na ten temat.