ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny, już sześćdziesiąty (!), numer „Okulistyki po Dyplomie”. Poszukując tematów do niniejszego wydania, postanowiliśmy wybrać te, które choć stosunkowo często spotykane, w codziennej praktyce lekarskiej mogą wzbudzać wątpliwości, stwarzać problemy lub wywoływać kontrowersje. Wszyscy bowiem wiemy, jak dobrze w takich chwilach dysponować jakimś (choćby niezbyt obszernym) źródłem wiedzy, która pomoże opanować sytuację.
Jednym z takich zagadnień jest krótkowzroczność, o której pisaliśmy już wiele razy na naszych łamach. Tym razem prezentujemy Państwu pracę poświęconą epidemiologii i definicji krótkowzroczności według International Myopia Institute (IMI), organizacji zajmującej się różnymi aspektami tej niezwykle często występującej wady wzroku. Artykuł poruszający ten temat dostarczy Państwu licznych istotnych informacji przydatnych w codziennej praktyce.
Równie ważnym i stosunkowo często zgłaszanym przez naszych pacjentów problemem jest centralna surowicza choroidoretinopatia, opisywana również jako chorioretinopatia (choć nazwa ta nie do końca jest poprawna). Wydaje się, że mimo ogromnej liczby artykułów na ten temat dokładne poznanie i zrozumienie tego zagadnienia może być bardzo przydatne w codziennej praktyce okulistycznej.
Stosunkowo często zgłaszanym problemem, szczególnie przez rodziców naszych najmłodszych pacjentów, jest wrodzona niedrożność dróg łzowych. Artykuł poświęcony temu zagadnieniu z pewnością zainteresuje szczególnie tych spośród naszych Czytelników, którzy na co dzień mają w swojej poradni kontakt z dziećmi.
W bieżącym numerze „Okulistyki po Dyplomie” chcielibyśmy również zaprezentować artykuł, który może zainteresować tych z Państwa, którzy zajmują się chirurgią. Praca ta dotyczy roli czystości pola operacyjnego w profilaktyce zapalenia wnętrza gałki ocznej po iniekcjach doszklistkowych. Z pewnością okaże się ona przydatna w codziennej praktyce.
Mam nadzieję, że przygotowany przez nas materiał wszystkich Państwa naprawdę zainteresuje.