Ostry dyżur pediatryczny
Dziecko z odmą opłucnową
Katarzyna Krenke, Julita Chądzyńska
Opis przypadku
Wywiad
Szesnastoletni chłopiec zgłosił się do izby przyjęć z powodu bólu w klatce piersiowej. Ból wystąpił rano, w czasie porannej toalety i miał charakter kłujący, nasilający się przy oddychaniu. Po zastosowaniu paracetamolu w dawce 1 g dolegliwości bólowe się zmniejszyły. Powodem zgłoszenia się do szpitala było nasilające się w godzinach południowych uczucie duszności oraz nawrót bólu w klatce piersiowej.
Był to pierwszy w życiu epizod tego rodzaju dolegliwości. Chłopiec nie choruje na przewlekłe choroby układu oddechowego, nie był wcześniej hospitalizowany.
Badanie przedmiotowe
W izbie przyjęć stan chłopca określono jako dość dobry. Zwracał uwagę przyspieszony oddech, liczba oddechów wynosiła 23/min, widoczny był nieznacznie nasilony wysiłek oddechowy objawiający się uruchomieniem dodatkowych mięśni oddechowych. Pozostałe parametry życiowe przedstawiały się następująco: saturacja krwi 95%, czynność serca 80/min, ciśnienie tętnicze krwi 125/80, temperatura ciała 36,6°C. W badaniu przedmiotowym klatki piersiowej stwierdzono nad całym prawym płucem odgłos opukowy bębenkowy oraz znaczne osłabienie szmeru pęcherzykowego, nad lewym płucem zarówno odgłos opukowy, jak i szmer pęcherzykowy nie odbiegały od normy.
Rozpoznanie wstępne
Na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego wysunięto podejrzenie odmy opłucnowej. W izbie przyjęć wykonano badanie ultrasonograficzne klatki piersiowej, w którym wykazano obraz typowy dla odmy opłucnowej. W celu potwierdzenia rozpoznania chłopca skierowano na zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej.
Rozpoznanie ostateczne
Odma samoistna pierwotna prawostronna (ryc. 1). Chłopiec został przyjęty na oddział szpitalny w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.
Postępowanie w izbie przyjęć w przypadku pacjenta z podejrzeniem odmy opłucnowej
Ustalenie wstępnego rozpoznania odmy opłucnowej na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego
Odma opłucnowa jest rzadkim schorzeniem wieku dziecięcego. Szczyt zachorowań przypada na okres noworodkowy oraz po 15 roku życia. W zależności od przyczyny wyróżnia się odmę samoistną i urazową. Rodzaje odmy w zależności od przyczyny przedstawiono na rycinie 2.
Czynnikami ryzyka wystąpienia odmy samoistnej pierwotnej są: wysoki wzrost, płeć męska oraz palenie tytoniu. Do wystąpienia odmy samoistnej wtórnej predysponują choroby układu oddechowego, takie jak: zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie p...
Odma opłucnowa może wystąpić zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wysiłku fizycznego. Nasilenie objawów zależy od wielkości komory odmowej, ciśnienia w jamie opłucnej, szybkości narastania odmy, wieku chorego oraz rezerw oddechowych (stopień ...