Zasady postępowania w przypadku opóźnionego dojrzewania
dr n. med. Izabela Rogozińska
dr n. med. Katarzyna Kądziela
- Klasyfikacja postaci opóźnionego dojrzewania – obraz kliniczny hipogonadyzmu hipergonadotropowego i hipogonadyzmu hipogonadotropowego
- Przyczyny opóźnionego dojrzewania i diagnostyka różnicowa
- Schemat postępowania diagnostyczno-terapeutycznego
Dojrzewanie płciowe to jeden z etapów ewolucji układu podwzgórze–przysadka–gonady prowadzący do osiągnięcia osobniczej dojrzałości płciowej i płodności. W tym czasie zachodzą liczne zmiany hormonalne, somatyczne oraz psychiczne zgodnie z dymorfizmem płciowym. Jest to proces złożony, zależny od czynników genetycznych, podlegający wpływom środowiskowym i socjoekonomicznym, spośród których jednym z ważniejszych jest stan odżywienia.
Częstym powodem zgłaszania się rodziców z dziećmi na konsultacje u endokrynologa są zaburzenia dojrzewania. Najczęstszym problemem są objawy przedwczesnego pokwitania. Znacznie rzadziej rozpoznajemy opóźnione dojrzewanie. Definiujemy je jako brak jakichkolwiek objawów dojrzewania u dziewczynki, która skończyła 13 lat, i u chłopca, który skończył 14 lat, lub brak postępu dojrzewania w ciągu 2 lat od momentu wystąpienia pierwszych objawów.
W każdym przypadku istotne jest przeprowadzenie starannej diagnostyki. Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny opóźnionego dojrzewania i schemat postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Wybrane elementy fizjologii układu podwzgórze–przysadka–gonady
Za początek dojrzewania płciowego w układzie hormonalnym podwzgórze–przysadka–gonady uważa się wzrost amplitudy i częstości pulsacyjnego wydzielania gonadoliberyny (GnRH – gonadotropin-releasing hormone) po okresie ciszy hormonalnej.
Proces ten jest inicjowany przez tzw. generator pulsów gonadoliberyny, czyli grupę neuronów jądra łukowatego. W odpowiedzi na funkcję bioelektryczną generatora podwzgórze, wydzielając pulsacyjnie GnRH, pobudza przysadkę do wydzielania gonadotropin. Na funkcjonowanie podwzgórza wpływ wywierają także inne ośrodki centralnego układu nerwowego oraz czynniki zewnętrzne.
Gonadotropiny: hormon folikulotropowy (FSH – follicle-stimulating hormone) i hormon luteinizujący (LH – luteinizing hormone) przez receptory w gonadach stymulują produkcję steroidów płciowych (estrogenów i testosteronu), co powoduje pojawienie się...