Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski
Szanowni Państwo!
Przekazujemy Państwu pierwszy w 2024 roku numer „Pediatrii po Dyplomie”. Jestem przekonany, że zamieszczone w nim artykuły zainteresują Państwa i okażą się przydatne w codziennej pracy.
Zapalenie gardła to jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się na konsultację do lekarza zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Jest definiowane jako ból gardła, którego przyczyną jest infekcja wirusowa bądź bakteryjna gardła i/lub migdałków podniebiennych. W artykule „Ostre zapalenie migdałków u dziecka – różnicowanie i trudne decyzje terapeutyczne” przedstawiono obraz kliniczny ostrego zapalenia migdałków podniebiennych ze zwróceniem uwagi na różnicowanie, diagnostykę zakażenia streptokokami grupy A oraz standardy leczenia paciorkowcowego zapalenia gardła.
W okresie noworodkowym skóra dziecka jest bardzo delikatna, cieńsza niż u osób dorosłych. Ponadto cechuje się większą przeznaskórkową utratą wody i opóźnionym wydzielaniem potu. W artykule „Wybrane dermatozy okresu noworodkowego” dokonano przeglądu najczęstszych dermatoz u noworodków i niemowląt z uwzględnieniem ich różnicowania oraz trudności diagnostycznych i leczenia chorób skórnych w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka.
Doping to zamierzone bądź niezamierzone użycie przez sportowca metody lub substancji wymienionych na liście zabronionych sporządzonej przez World Anti-Doping Agency. Jedną z form dopingu farmakologicznego są leki hormonalne, najczęściej steroidy androgenne. Coraz częściej jednak niedozwolone substancje przyjmują osoby, które nie są zawodowymi sportowcami, a chcą poprawić siłę mięśniową i zmienić wygląd fizyczny. Zjawisko to obejmuje również młodsze grupy wiekowe, w których stosowanie tych substancji może prowadzić do wielu niepożądanych działań mogących mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W artykule „Chłopcy stosujący steroidy anaboliczno-androgenne – skutki zdrowotne” omówiono rodzaje steroidów anaboliczno-androgennych i ich działania niepożądane na organizm.
Stosowanie leków w psychiatrii dzieci i młodzieży często wzbudza wiele kontrowersji. W przestrzeni publicznej podnoszone są liczne argumenty mówiące m.in. o nieskuteczności leków w tej grupie wiekowej i o braku ich odpowiedniego profilu bezpieczeństwa oraz o prowadzeniu eksperymentów leczniczych i nadużywaniu leków, często zalecaniu ich bez wystarczających wskazań. Kontrowersje są niekiedy spowodowane niedostateczną wiedzą dotyczącą leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży oraz nieuzasadnionym lękiem przed podawaniem leków, wynikającym zazwyczaj ze stereotypowego myślenia na temat psychiatrii i stosowanej farmakoterapii oraz z braku zaufania do specjalistów i ich wiedzy. W artykule „Farmakoterapia zaburzeń depresyjnych u dzieci – o czym musi wiedzieć pediatra” przedstawiono skalę problemu w odniesieniu do stosowania leków off-label w psychiatrii dzieci i młodzieży, omówiono odmienności profilu farmakokinetycznego leków w okresie rozwojowym i dawkowanie leków przeciwdepresyjnych oraz normotymicznych w populacji pediatrycznej.
Zachęcam Państwa również do zapoznania się z pozostałymi bardzo ciekawymi artykułami prezentowanego wydania „Pediatrii po Dyplomie”.
Serdecznie zapraszam Państwa do lektury.