Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Prawidłowe rozpoznanie
Pacjent z otępieniem z towarzyszącymi zaburzeniami zachowania, bez objawów psychotycznych
prof. dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk
• Charakterystyka zespołów otępiennych
• Ścieżka diagnostyczna – na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
• Kompleksowe zalecenia terapeutyczne – farmakologiczne i pozafarmakologiczne
Proces starzenia się ludności jest zjawiskiem stosunkowo nowym. Wystąpił on po tzw. wzroście demograficznym drugiej połowy XX w. Otępienie należy obecnie do poważnych wyzwań medycznych i społecznych, a także głównych przyczyn upośledzenia sprawności psychicznej, fizycznej, społecznej oraz śmierci osób w wieku podeszłym. Jest spowodowane chorobą mózgu lub postępującym stanem towarzyszącym chorobom i urazom, które pogarszają funkcje poznawcze. Chorzy stopniowo tracą krytycyzm, mają problemy z orientacją, rozumieniem sytuacji i wypowiedzi. Wykazują upośledzenie ruchów precyzyjnych, zdolności rozpoznawania przedmiotów i wykonania czynności złożonych lub ich korygowania.
Epidemiologia
Pojęcia „starość” i „starzenie się” można oceniać jako zjawiska dotyczące społeczeństwa danego kraju. W aspekcie jednostkowym starość jest stanem biologicznym będącym ostatnim etapem życia1. Według Kirkwooda (1996) starzenie to proces postępującego upośledzenia funkcji życiowych organizmu oraz utrata możliwości adaptacyjnych do zmian społecznych wraz ze zwiększającym się prawdopodobieństwem zgonu2. Starzenie się jest procesem dynamicznym, podczas gdy starość jako stan ma charakter statyczny.
W populacji osób powyżej 65 r.ż. często występują zaburzenia poznawcze i istotnie wzrasta ryzyko otępienia. Odsetek ludności z zaburzonymi funkcjami poznawczymi w Polsce w wieku ponad 65 lat wynosił w 2010 r. 14%3, zaś badania dotyczące otępienia wykazały, że w populacji powyżej 65 r.ż. jest to od 5,7 do 10% osób4,5. Według danych z piśmiennictwa światowego otępienie dotyka 3-11% osób po 65 r.ż., czyli 50 mln ludzi, z czego około 60% z nich żyje w krajach o niskich i średnich dochodach. W Wielkiej Brytanii otępienie stwierdzane jest u 850 tys. osób i stanowi główną przyczynę śmierci mężczyzn i kobiet, a liczby te mają się potroić do roku 20506. Każdego roku pojawia się prawie 10 mln nowych przypadków otępienia, a łączna liczba osób z tym rozpoznaniem w 2030 r. szacowana jest na 82 mln i 152 mln w 2050 r. Demencja jest zatem problemem zdrowotnym, społecznym i gospodarczym, prowadzącym do wzrostu kosztów dla rządów, społeczności i rodzin.
Na podstawie analizy wielu badań epidemiologicznych stwierdzono, że wskaźnik rozpowszechnienia otępienia podwaja się co mniej więcej 5 lat od 65 r.ż., a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) zatwierdziła globalny plan działania na rzecz walki z demencją, dotyczący siedmiu głównych obszarów7.