ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Per aspera ad astra
Funkcjonowanie psychiczne nastolatków i młodych dorosłych w Syrii w czasie wojny i po wojnie
Rama Mohammad
Bahaa Al Khateb
- Wyniki badania ankietowego poświęconego zaburzeniom psychicznym związanym z doświadczeniem wojny, biedy i bezdomności
- Następstwa psychologiczne, których doświadczają młodzi mieszkańcy Syryjskiej Republiki Arabskiej w następstwie działań wojennych trwających od 2010 r.
Syryjska Republika Arabska to kraj w zachodniej Azji graniczący z Libanem, Morzem Śródziemnym, Turcją, Irakiem, Jordanią i Izraelem. Jego stolicą i największym miastem jest Damaszek. Syria stoi w obliczu wojny domowej, która wciąż toczy się w niektórych północnych miastach. W jej wyniku w różnych częściach świata pojawiła się ogromna liczba uchodźców z tego regionu. Najwięcej z nich zamieszkuje Turcję – 3,5 mln syryjskich uchodźców, drugie miejsce zajmuje Liban z ok. 1 mln syryjskich uchodźców (wg statystyk zaktualizowanych ostatnio w 2019 r.), na czołowych pozycjach plasują się także Jordania i Niemcy. Szacuje się, że liczby te będą nadal rosły. Według Agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ok. 6,7 mln syryjskich uchodźców jest rozproszonych po całym świecie1.