ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Slowo wstepne
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
Szanowni Państwo,
Drodzy Czytelnicy,
jesienna aura nierzadko budzi w nas nostalgię i wspomnienia. Październikowy numer „Psychiatrii po Dyplomie” chciałbym rozpocząć właśnie takim wspomnieniem, a przede wszystkim podziękowaniami dla naszego wybitnego Kolegi – śp. prof. dr. hab. Zbigniewa Lwa-Starowicza – za Jego życzliwość, niezastąpioną pomoc w tworzeniu czasopisma i ogrom wiedzy, którą niejednokrotnie dzielił się z nami. Wyjątkowy człowiek, znakomity specjalista, wspaniały przyjaciel, który na zawsze pozostanie w naszych sercach.
W tym miejscu chciałbym gorąco zaprosić Państwa do lektury artykułu, którego współautorem był Pan Profesor. W pracy pt. „Przestępczość wśród osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, wspólnie z mgr Olgą Rajkiewicz i dr Moniką Szymańską, przedstawił wyniki badań poświęconych temu trudnemu, ale niezwykle ważnemu zagadnieniu. W artykule poddano analizie czynniki potencjalnie związane z popełnianiem przestępstw przez osoby z ASD, omówiono dane dotyczące skali tego zjawiska oraz to, w jaki sposób wspomniane zaburzenia występujące u oskarżonych mogą wpływać na przebieg spraw sądowych.
Warto nadmienić, że problematyka prawna została podjęta także w innym tekście opublikowanym na łamach naszego czasopisma – dr Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak w pracy pt. „Zadania poznawcze w procesie diagnostycznym sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej” opisuje nowoczesne metody i narzędzia wykorzystywane w tym zakresie. Mogą być one przydatne w postawieniu właściwej diagnozy, która ma zasadniczy wpływ na rodzaj zasądzonej kary pozbawienia wolności lub zastosowanie wybranych środków zapobiegawczych.
W październikowym wydaniu szczególnie polecam Państwu lekturę artykułu pt. „Stan ryzyka rozwoju psychozy. Wybrane czynniki ryzyka i aktualne możliwości terapeutyczne”. To doskonale przygotowany tekst autorstwa czterech specjalistów (lek. Natalia Śmierciak, mgr Edyta Duda-Cebula, mgr Marta Szwajca i dr Krzysztof Szwajca), którzy podjęli się opracowania tematu związanego z jednym z najpoważniejszych problemów psychicznych rozpoznawanych w społeczeństwie. Z dużą wnikliwością, na podstawie najnowszych doniesień, omówili podłoże stanów ryzyka psychozy i przedstawili główne etapy postępowania z pacjentami.
Przygotowując jesienny numer „Psychiatrii po Dyplomie”, miałem wrażenie, że wraz ze zmianą pory roku autorzy dostosowali tematykę prac do nadchodzącej aury. Skupili się nie tylko na sferze psychicznej, lecz także na dolegliwościach somatycznych. W bieżącym wydaniu mogą Państwo zatem przeczytać m.in. o farmakoterapii bólu przewlekłego z wykorzystaniem amitryptyliny, o psychologicznych aspektach choroby wieńcowej oraz o dwustronnych zależnościach między odczuwanymi emocjami i stanem układu pokarmowego.
Podsumowując: zakres prac zamieszczonych w październikowej „Psychiatrii po Dyplomie” napełnia mnie zadowoleniem, ponieważ zwraca uwagę na holistyczne podejście do pacjenta jako jedności duszy i ciała. Jestem przekonany, że ten numer, a zwłaszcza towarzyszące mu przesłanie, pozostanie w Państwa i mojej pamięci na długo, przekładając się na codzienną praktykę kliniczną.