ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Poznaj paragrafy
Uwaga! Gabinet monitorowany
Daria Wierzbińska
Z prawnego punktu widzenia monitoring w gabinecie stomatologicznym ciągle jest kwestią wątpliwą
Monitoring stał się zjawiskiem powszechnym – kamery w miejscach publicznych to obecnie standard, coraz częściej wykorzystywany jest również w placówkach medycznych. Czy jest to jednak zgodne z przepisami?
Brak regulacji
W Polsce nie obowiązują ogólne przepisy w zakresie prowadzenia monitoringu wizyjnego. Mimo że wielokrotnie sygnalizowano potrzebę stworzenia takiej regulacji, projekt ustawy o monitoringu wizyjnym, opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, nie został do tej pory uchwalony. Instalowanie kamer w gabinecie stomatologicznym budzi wątpliwości – co z prawem pacjenta do prywatności i intymności, jak również obowiązkiem tajemnicy lekarskiej?
Kamera w recepcji
Nie ma oficjalnych danych określających, w ilu gabinetach lekarskich wykorzystywany jest monitoring. Wskazać jednak należy, że zazwyczaj są one montowane w recepcjach czy holach gabinetów dentystycznych. W takim przypadku wykorzystanie kamer uznać można za uzasadnione z uwagi na cel, w którym są instalowane – ze względu na bezpieczeństwo personelu, sprzętu medycznego, a także samych pacjentów. W miejscach, gdzie nie są udzielane świadczenia zdrowotne, nie dojdzie do naruszenia prywatności pacjenta, w związku z czym zastosowanie kamer jest dopuszczalne. Pamiętać jednak należy, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie – ingerencja w prawa pacjenta musi być adekwatna do celu, który ma zostać osiągnięty.
Kamera w gabinecie
Inaczej sytuacja przedstawia się w gabinecie lekarskim, w szczególności gdy kamera obejmuje zasięgiem fotel dentystyczny, na którym udzielane są świadczenia zdrowotne. Zastosowanie monitoringu w taki sposób będzie naruszać jedno z podstawowych pra...