Sztuczna inteligencja w diagnostyce stomatologicznej
31.12.2024
O tym, dlaczego bezzębie jest tabu i jak pomóc pacjentom – z dr Barbarą Sobczak, rozmawia Iwona Dudzik, Medical Tribune
Podyplomie.pl: Bezzębie dotyka prawie połowę polskich seniorów. Czy według obserwacji pani doktor skala tego problemu powiększa się?
Doktor Barbara Sobczak: Z mojego doświadczenia wynika, że problem bezzębia jest niezmienny od lat. Istniał zawsze, jednak często był przemilczany z powodu ogromnego wstydu pacjentów. W gabinecie bardzo często słyszę od pacjentek, że nie zdejmują protez na noc, ponieważ ukrywają przed mężami fakt braku zębów. Spanie w protezach całkowitych jest jednak bardzo niewskazane – powoduje stomatopatie, problemy ze śluzówką i szereg innych dolegliwości. To trochę jakby spać w butach. Niestety, wstyd często przewyższa zdrowy rozsądek i zalecenia lekarzy. Dopiero teraz zaczynamy o tym mówić otwarcie.
Co sprawia, że kobiety się tak bardzo wstydzą?
Moje pacjentki, jak i pacjenci, to bardzo często osoby powyżej 50 i 55 roku życia. Ich matki i babcie miały podobny problem, ale o nim nie mówiły. Kobiety i mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele osób wokół nich, także wśród najbliższych, używa protez. Kiedy zaczynają tracić uzębienie, pewność siebie znika, czują, że nie realizują się w pełni. Dlatego staram się przede wszystkim uświadomić im, że w tym problemie nie są sami, a rozwiązanie jest dla nich dostępne.
W Polsce aktualnie na bezzębie choruje 9 milionów osób. Czy tak wysoka liczba pacjentów bezzębnych oznacza, że opieka stomatologiczna w naszym kraju nie zdaje egzaminu?
Jestem przekonana, że lekarze w Polsce leczą według najnowszych standardów i z użyciem nowoczesnych materiałów. Stomatologia w kraju jest na bardzo wysokim poziomie, co powinno nas napawać dumą. Rozwój tej dziedziny jest dynamiczny, dysponujemy coraz doskonalszymi materiałami i dzięki temu znacznie udało nam się poprawić jakość leczenia. Bez naszej opieki i regularnych wizyt pacjentów u stomatologa odsetek pacjentów bezzębnych byłby znacznie wyższy. Problem bezzębia jest skomplikowany – istnieją czynniki, takie jak agresywna choroba przyzębia czy predyspozycje genetyczne, na które mamy minimalny wpływ. Dlatego pacjenci, którzy doskonale dbają o higienę, też mogą tracić zęby. Z drugiej strony nadal część pacjentów nie chodzi do lekarzy i nie wie, że zęby trzeba myć minimum dwa razy dziennie. Dlatego konieczne jest ciągłe przypominanie nawet tych podstawowych zaleceń.
Czy obecnie pacjenci w razie utraty zębów częściej wybierają protezy, czy implanty?
Z roku na rok wszczepianych jest coraz więcej implantów, mimo że pacjenci muszą je sami sfinansować, podczas gdy protezy raz na pięć lat są oferowane przez NFZ bezpłatnie. Polacy mają coraz większą świadomość zdrowotną, wolą odłożyć pieniądze lub wziąć kredyt, aby wybrać lepsze dla ich zdrowia rozwiązania. Jesteśmy ludźmi wyedukowanymi, którzy pomimo tych statystyk, dbają o swoje zdrowie.
Co powoduje, że implanty stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem?
Pacjenci chcą mieć zęby na stałe, nie wyjmować ich. Oczekują od nas, aby wyglądały i funkcjonowały jak naturalne. Dzięki rozwojowi implantologii możemy zaproponować im taką alternatywę. Szczególnie że choroby ogólne coraz rzadziej są przeciwwskazaniem do implantów. Lekarze prowadzący leczą bardziej skutecznie i dają nam zielone światło.
Jak wygląda powrót pacjentów do normalnego funkcjonowania po zabiegu?
Zęby mają ogromne znaczenie dla psychiki pacjentów. Po całym procesie leczenia bezzębia, mówią, że odzyskali siebie, chcą ponownie uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich i naprawdę lubią to, co widzą w lustrze.
Nikt, kto nie miał takiego problemu, nie może w pełni zrozumieć tych pacjentów. Nie wie, jakim ogromnym ograniczeniem może być brak zębów. Pacjenci są szczęśliwi, że nie muszą zdejmować protez do czyszczenia ani uważać na nie, na przykład podczas zabawy z wnuczkami. Zmieniają się, niemal fruwają nad ziemią.
* DDS. MSc. Barbara Sobczak jest lekarzem implantologiem, Dr Barbara Sobczak ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Goethego we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, uzyskując tytuł Master in Oral Implantology. Jest właścicielką klinik w Warszawie, Starych Babicach, Gdańsku i Dubaju, a wkrótce w Katowicach.
Bezzębie w Polsce
● Na bezzębie cierpi ponad 9 milionów osób
● 94% nastolatków i 99% dorosłych ma próchnicę
● Całkowite bezzębie w Polsce notuje się je u 4 na 10 seniorów
● Rozległe braki zębowe najczęściej występują u osób starszych, ale również tych w wieku 20 i 30 lat
● Problem bezzębia obserwuje się już u 50-latków, a w grupie 60-, 70-latków jest to zjawisko masowe
● Niemal co piąty Polak (18%) ma przynajmniej jeden ubytek w odcinku przednim
● 54% nie ma zębów w odcinku bocznym
● Średnio, przeciętnemu Polakowi brakuje dziś niemal dwóch zębów
● Co piąty Polak nie ma jedynki, dwójki lub trójki
● Najczęstsze braki występują w odcinkach bocznych (szóstki i siódemki)
● Czynniki narażające na utratę zębów: nieodpowiednia higiena, agresywna choroba przyzębia, predyspozycje genetyczne, bruksizm, nałogowe palenie papierosów,