Publiczna stomatologia: 2025 rok przyniesie przełom czy upadek?
20.12.2024
Próchnica – to plaga, która zagraża nie tylko zębom, ale i całemu organizmowi – alarmują lekarze dentyści, którzy postanowili działać wspólnie, by odwrócić niepokojące statystyki dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej w Polsce. Przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (OIL) oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) podpisali list intencyjny o współpracy.
Chodzi nie tylko o leczenie – priorytetem jest profilaktyka, edukacja oraz budowanie zdrowych nawyków wśród dzieci, młodzieży i ich opiekunów.
Koniec bierności
Statystyki niepokoją. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, próchnica dotyka już połowy dzieci między 2. a 3. rokiem życia i niemal każdego dziecka w wieku 7 lat. Brak leczenia i zaniedbania w higienie prowadzą nie tylko do utraty zębów, ale także do problemów ogólnoustrojowych. Bakterie obecne w jamie ustnej mogą powodować choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, alergie, a nawet przyczyniać się do rozwoju cukrzycy czy celiakii.
– Mikrobiom jamy ustnej zwiera bakterie patogenne. Te patogeny wdychamy, co sprawia, że dzieci z próchnicą mają większe predyspozycje do zapaleń uszu, dróg oddechowych i ogólnie schorzeń laryngologicznych. Patogenne bakterie, które towarzyszą próchnicy, są łączone celiakią, alergiami, z chorobami układu sercowo-naczyniowego i są niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które mają wadę serca, albo niedobory odporności – podkreśla prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes PTSD.
Dentyści wyjdą do społeczności
Sygnatariusze listu intencyjnego zapowiadają działania, które obejmą m.in. szkoły, lokalne społeczności oraz instytucje publiczne. Chcą, by zdrowe zęby stały się dla społeczeństwa priorytetem, a nawyki higieniczne wrdażane były już od najmłodszych lat. - Chcemy wyjść do społeczeństwa tłumacząc i kreując modę na zdrowe zęby i zdrowe dzieci. Pragniemy tworzyć i budować nowe programy profilaktyczne w oparciu o towarzystwa naukowe, uczelnię i samorząd lekarski – mówi dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Program ma być realizowany we współpracy z towarzystwami naukowymi, samorządami zawodowymi, jednostkami naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami publicznymi.
Narodowy Program Profilaktyki, którego realizacja została zapowiedziana, będzie koncentrował się na: edukacji i profilaktyce wśród dzieci i młodzieży, rozwoju nowoczesnych programów zapobiegania chorobom jamy ustnej i rozszerzeniu dostępu do publicznej opieki stomatologicznej.
Czy system zdrowotny sprosta wyzwaniu?
Inicjatywa stomatologów jest odpowiedzią na poważne zaniedbania systemowe. Piętnowała je m.in. Najwyższa Izba Kontroli. W swoim raporcie NIK jednoznacznie wskazała, że brak strategii i niedostateczne finansowanie stomatologii publicznej prowadzi do dramatycznych skutków – zarówno zdrowotnych, jak i społecznych.
Ograniczony dostęp do usług stomatologicznych zmusza pacjentów do korzystania z kosztownej opieki prywatnej. W latach 2009–2022 publiczne nakłady na stomatologię spadły o 20,6%, a liczba placówek współpracujących z NFZ zmniejszyła się o prawie 40%.
– Nie możemy czekać, musimy działać – apelują stomatolodzy.
Źródła:
OIL Warszawa
(https://www.facebook.com/OILWarszawa)
Sejm.gov.pl
(https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/prace_komisji_info.xsp?data=2024-05-07)