Nadwrażliwość – nie pomyl z poważną chorobą

Dziesięć przyczyn nagłego bólu dziąseł i zębów

Zdarza się, że pacjent odczuwa nagle przeszywający ból dziąseł lub nagły ból zęba. Ankieta przeprowadzona przez American Family Physician – naukowe czasopismo wydawane przez Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych - wykazała, że nie są to rzadkie sytuacje. 22 procent dorosłych doświadczyło bólu zębów, dziąseł lub szczęki w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. 

Portal Healtline.com postanowił więc przyjrzeć się bliżej możliwym przyczynom nagłego dyskomfortu w zębach. Wskazał 10 możliwych powodów, dla których zęby mogą sprawiać pacjentowi ból. Przypomniał też, że choć w większości przypadków przyczyną nadwrażliwości jest recesja dziąseł i erozja szkliwa, a więc nie są to przypadki pilne, to niekiedy sytuacja wymagać może szybkiej interwencji.  


1. Narażenie na ekstremalne ciepło lub zimno 

Nadwrażliwość zębów jest spowodowana zużytym szkliwem lub odsłoniętymi nerwami w zębach. Kiedy pacjent je lub pije coś o wyjątkowo niskiej lub wysokiej temperaturze, może poczuć nagły, ostry ból. 

2. Recesja dziąseł 

Wraz z wiekiem tkanka dziąseł często ulega recesji. Coraz bardziej odsłonięte korzenie zębów stają się bardziej podatne na choroby dziąseł i infekcje zębów.  

3. Erozja szkliwa (zębiny) 

Szacuje się, że co najmniej 12 procent ludzi ma jakąś formę „nadwrażliwości zębiny”, która powoduje dyskomfort podczas jedzenia. Ten rodzaj wrażliwości może być spowodowany spożywaniem bardzo kwaśnej diety, zbyt mocnym myciem zębów i innymi czynnikami. 

W rezultacie szkliwo, które pokrywa i chroni zęby, zaczyna się ścierać. Może to prowadzić do ostrego, przeszywającego bólu podczas gryzienia określonych potraw. 

4. Próchnica zęba (próchnica) 

Ubytki spowodowane próchnicą mogą pozostać niezauważone przez jakiś czas, zanim rozwijająca się infekcja zacznie pacjentowi sprawiać dyskomfort. 

5. Infekcja dziąseł 

Choroby dziąseł, zwane także chorobami przyzębia, dotykają ponad 47 procent dorosłych w wieku powyżej 30 lat. Kiedy zapalenie dziąseł jest we wczesnym stadium, niektórzy pacjenci mogą nawet tego nie dostrzec. Wrażliwe zęby i dziąsła mogą być oznaką nasilającej się choroby dziąseł. 

6. Pęknięty ząb lub korona 

Pęknięty ząb lub korona także mogą powodować ból i wrażliwość zębów. Zdarzają się przypadki, że pęknięcie jest niewidoczne, a mimo to ząb powoduje ból. 

7. Infekcja zatok 

Jednym z objawów infekcji zatok jest ból zębów i szczęki. Dzieje się tak, gdyż zatoki uciskają zakończenia nerwowe twoich zębów. Istnieje wiele chorób np. neurologicznych czy sercowo-naczyniowych, które mogą pozorować chorobę zębów. 

8. Zgrzytanie lub zaciskanie szczęki i żuchwy 

Zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk może prowadzić do przewlekłej nadwrażliwości zębów, ponieważ w wyniku tego dochodzi do ścierania się szkliwa. Stres może nasilać ten proces, z czego pacjent może nawet nie zdawać sobie sprawy. 

9. Procedury stomatologiczne 

Zakończenia nerwowe zębów mogą być wrażliwsze bezpośrednio po zabiegach dentystycznych takich jak założenie wypełnienia. Nadwrażliwość po wypełnieniu zęba może utrzymywać się do dwóch tygodni. 

10. Produkty do wybielania zębów 

Jeśli pacjent używa pasków wybielających, żeli wybielających lub był na zabiegu w gabinecie, może narazić Cię na większe ryzyko nadwrażliwości zębów. Ból spowodowany wybielaniem zazwyczaj jest tymczasowy i zwykle ustępuje. 

Jakie powinno być postępowanie? 

Co więc robić, gdy pacjenta skarży się, że nagle jego zęby stały się wyjątkowo nadwrażliwe? Dentysta może zalecić proste leczenie, takie jak pasta do zębów zmniejszająca wrażliwość. 

Należy jednak stwierdzić, czy pacjent nie wymaga np. wypełnienia lub ekstrakcja zęba. Czasem zaproponować może specjalistyczne zabiegi nakierowane na usunięcie przyczyny bólu. 

Których objawów nigdy nie można lekceważyć?  

- Ból zęba, który trwa dłużej niż 48 godzin

- Pulsujący lub ostry, bolesny ból, który nie ustępuje

- Migrena lub piorunujący ból głowy, który rozciąga się na zęby

- Gorączka, która występuje w tym samym czasie co ból zęba 

Choć większość przyczyn bólu jest związana z naturalną erozją dziąseł lub szkliwa zębów, to pamiętać należy, że istnieje mnóstwo powodów, dla których pacjent może odczuwać nagły ból zębów. 

Jeśli więc z dnia na dzień rozwinęła się nadwrażliwość zębów, warto zaprosić pacjenta do gabinetu zbadać przyczynę bólu i wykluczyć niektóre z poważniejszych przyczyn – przypomina Healthline.com.