Jak powinna przebiegać higiena jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej?

00:15:35

Chirurgia stomatologiczna to specjalizacja medyczna, której zadania polegają na operacyjnym leczeniu problemów występujących w obrębie jamy ustnej i przyległych jej obszarów. Oprócz klasycznych, najbardziej rozpoznawalnych przez pacjentów zabiegów chirurgii stomatologicznej, takich jak ekstrakcja zęba, specjaliści w tej dziedzinie zajmują się także m.in. zabiegami implantologicznymi (na przykład wszczepianiem implantów ortodontycznych) czy regeneracyjnymi w jamie ustnej (np. augmentacja kości). Przeprowadza się także sterowaną regenerację tkanek, wyłuszczanie torbieli czy podnoszenie zatok szczękowych.

Co łączy wszystkie te zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej? Przede wszystkim wspólne zalecenia po operacji, które są kluczem do prawidłowego gojenia rany. Na czym polegają tego rodzaju zalecenia? W jaki sposób pacjenci po zbiegach z zakresu chirurgii jamy ustnej powinni dbać o higienę ran w jamie ustnej?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo, w którym dypl. hig. mgr Marta Leśna odpowiada na te i wiele innych pytań związanych z prawidłową higieną pozabiegową w stomatologii. Z nagrania dowiesz się m.in.:

• Dlaczego podstawowe zalecenia pozabiegowe można sprowadzić do skrótu „5 razy D?”?

• Jak przekazywać pacjentowi zalecenia po zabiegu?

• Jak prawidłowo korzystać z płukanek stomatologicznych?

• Jakich rodzajów past do zębów nie można używać po zabiegach chirurgii stomatologicznej? 

• Czy po zabiegu chirurgii jamy ustnej można używać szczoteczek automatycznych?

• Jakie powikłania mogą pojawić się w przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej po zabiegu?

• Jakie 3 praktyczne wskazówki na temat higieny pozabiegowej warto przekazać pacjentowi?