Alergia na znieczulenie stomatologiczne – jak uśmierzyć ból?

Co zrobić, gdy wystąpią niepokojące objawy

Jakie znieczulenie miejscowe podać pacjentowi uczulonemu na lidokainę? - na to pytanie odpowiedziała dr n. med Aleksandra Jaroń, chirurg stomatolog z 4. WSK we Wrocławiu, podczas konferencji Multiforum Stomatologia, 4 listopada. 

Ekspertka podkreśliła, że leki miejscowo znieczulające (LMZ) są powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach stomatologii, nie tyko chirurgii, ale także periodontologii, endodoncji, stomatologii dziecięcej, protetyce, a nawet ortodoncji. We wszystkich tych dziedzinach zabiegi powinny być komfortowe dla pacjentów i nie sprawiać im bólu. 

Dr Aleksandra Jaroń zwróciła też uwagę na to, że lidokaina wraz z artykainą, należy do najczęściej sosowanych środków znieczulających. Są uniwersalnymi anestetykami miejscowymi, mogą być stosowane we wszelkich rodzajach znieczulenia miejscowego: powierzchniowych, nasiękowych przewodowych i innych. Działają już po 2-3 minutach, co oznacza, że po tym czasie można rozpocząć zabieg. 

Alternatywnie stosowane są także: benzokaina i mepiwakaina, jak również te preparaty z wazokonstryktorem – środkiem obkurczającym naczynia krwionośne. 

Uczulenia na lidokainę zdarzają się rzadko. Także artykaina jest lekiem bezpiecznym. By prawidłowo wybrać środek znieczulający i uniknąć powikłań, kluczowe jest zebranie wywiadu, przeanalizowanie anatomii pacjenta, dobranie techniki podania jak i instrumentarium. 

Objawami alergii mogą być: wysypka, świąd, pokrzywka, zapalenie skóry, obrzęk, duszność, kołatanie serca, anafilaksja i inne. Mogą one pojawić się po podaniu znieczulenia lub nawet po kilku godzinach. 

Pojawienie się niektórych niepokojących objawów np. utrata przytomności, nie musi świadczyć o uczuleniu.  

Kiedy lekarz stomatolog podejrzewa alergię lub wrażliwość na LMZ lub jeden z jego składników, konieczne jest potwierdzenie i upewnienie się, czy faktycznie tak jest. Można to zrobić zlecając testy immunologiczne. Dzięki temu zidentyfikujemy alergen i znajdziemy bezpieczne dla danego pacjenta znieczulenie miejscowe. 

Najczęściej za alergię odpowiadają środki konserwujące zawarte w znieczuleniach. Dlatego najlepiej skierować pacjenta na badania przekazując mu ampułki środka, który wywołał niepokojącą reakcję. W przypadku artykainy, dostępnych jest wiele preparatów różnych producentów. - Często okazuje się, że tylko niektóre z nich powodują reakcje uczuleniowe. W takim wypadku należy wykonać tekst śródskórny, by określić, który lek znieczulenia miejscowego będzie właściwy dla danego pacjenta – mówi dr Aleksandra Jaroń. 

Jak dodaje, testy alergiczne można wykonać w ambulatoryjnych ośrodkach alergologicznych lub w szpitalach.