Były minister zdrowia ukarany przez sąd lekarski

Upomnienie za obrażanie lekarzy rodzinnych.

Sąd Lekarski Wojskowej Izby Lekarskiej uznał byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza za winnego naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej, co stanowi przewinienie zawodowe. Sąd ukarał go upomnieniem, orzeczenie nie jest prawomocne. 

Orzeczenie zapadło 31 maja br., a dziś powiadomił o nim Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy jako jeden z wnioskodawców. O ukaranie byłego ministra i jednocześnie lekarza Bartosza Arłukowicza wnioskowali także indywidualni lekarze, oburzeni jego wypowiedziami sprzed ponad czterech lat.

Zarzuty dotyczyły publicznych wypowiedzi ówczesnego ministra w dniach 5 i 6 stycznia 2015 r. W pierwszym punkcie zarzucono, że „nie dochował [on] należytej staranności w formułowaniu opinii o działalności zawodowej grupy lekarzy rodzinnych w Polsce, publicznie ich dyskredytując”. Drugi zarzut polegał na tym, że wypowiadając się publicznie w mediach, „naruszył godność zawodu lekarza poprzez przedstawienie negatywnego wizerunku lekarzy podważającego zaufanie do tego zawodu”. Oba zarzuty zdaniem sądu lekarskiego stanowiły naruszenie art. 1 ust. 3 Kodeksu Etyki Lekarskiej, co jest przewinieniem zawodowym określonym w art. 53 ustawy o izbach lekarskich.

Od orzeczenia przysługuje stronom odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Jak informuje przewodniczący zarządu OZZL Krzysztof Bukiel, związek nie będzie się odwoływał. 


AG

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować