Świadczenia nagłe u specjalistów rozładują SOR-y?

Lekarze są za, ale czy pomysł zda egzamin, czas pokaże

Ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych to nowy zakres świadczeń, który wprowadza Narodowy Fundusz Zdrowia – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Rozwiązanie znalazło się w skierowanym do konsultacji projekcie zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Nowy zakres świadczeń będzie wprowadzony w poradniach specjalistycznych: ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych i dzieci, chirurgii dziecięcej oraz okulistycznych dla dorosłych i dzieci – spełniających określone warunki aparaturowe. Pozwoli to pacjentom z urazami oraz nagłymi schorzeniami okulistycznymi uzyskać łatwiejszy dostęp do świadczeń ambulatoryjnych, ograniczy też liczbę osób zgłaszających się z powodu takich problemów na SOR – przekonują autorzy projektu.
A co o pomyśle sądzą lekarze? – Kierunek zmian jest dobry, ale nie wszystko rozbija się o pieniądze. Lekarzy brakuje i – podobnie jak na SOR-ach – również w ambulatoriach będzie probem z kadrami – ocenia w rozmowie z podyplomie.pl Bożena Janicka, prezes  Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Jej zdaniem czas pokaże czy pomysł, który teoretycznie ma dobre założenia, w praktyce zadziała. Czy pacjenci przyzwyczajeni do wizyt na SOR-ach będą chcieli zmienić swoje upodobania. Czy będą woleli siedzieć wiele godzin na SOR-ach, czy przyjść i otrzymać pomoc od ręki. – Niemniej od czegoś trzeba zacząć, aby przekierować tłumy do ambolatoriów, bo szpitale nie są od tego. Tam się ratuje życie i wiele problemów urazowych nie powinno tam być zaopatrywanych – mówi Bożena Janicka.
W tym samym tonie wypowiada się Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. – Bardzo dobry pomysł. SOR-y są załadowane lekką urazówką: zwichnięte kostki, pęknięte nadgarstki, czyli urazy bolesne, lecz niezagrażające życiu. Jeśli będą przyjmowane ambulatoryjnie, to na pewno odciąży SOR-y – mówi podyplomie.pl Jakub Kosikowski.
Zachętą dla poradni będą stawki. Obowiązywać będzie współczynnik 1,6 stosowany w odniesieniu do świadczeń okulistycznych udzielonych w ciągu 14 dni od rozpoznania i 60 dni dla świadczeń ortopedycznych. Oznacza to, że NFZ zapłaci za takie świadczenia o 60 proc. więcej.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować