Opłaci się zlecać więcej badań profilaktycznych

NFZ będzie premiował lekarzy

Od nowego roku lekarze rodzinni będą premiowani za zlecenie większej liczby badań profilaktycznych. Warunkiem otrzymania premii będzie odpowiedni odsetek wykonanych badań chorób układu krążenia oraz raka szyjki macicy, który powinien wynosić minimum 20 proc. pacjentów. Jeżeli tyle pacjentów zapisanych do danego lekarza wykona badania profilaktyczne, stawka kapitacyjna wzrośnie o 3 proc.

W ocenie prezesa NFZ Adama Niedzielskiego, w naszym kraju badania profilaktyczne nie cieszą się popularnością, dlatego trzeba popracować, aby to zmienić. 

– Niezwykle istotna jest edukacja społeczeństwa. W ramach działań profilaktycznych wszystkie wojewódzkie oddziały NFZ prowadzą cykliczną akcję „Środy z profilaktyką”, w ramach której realizowane są m.in. darmowe badania i konsultacje ze specjalistami – poinformował nas resort zdrowia.

Zarządzenie prezesa NFZ wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę. Od 2020 roku zwiększy się poziom finansowania lekarzy rodzinnych za poprawę opieki nad osobami z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby układu krążenia, tarczycy czy cukrzyca.

Przypomnijmy, że od września tego roku lekarze rodzinni dostają dodatkowe bonusy za wystawienie dużej liczby recept w formie elektronicznej. Jeśli jest ich więcej niż 80 proc., roczna stawka otrzymywana na jednego zarejestrowanego pacjenta wzrasta o 10 zł.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować