To lekarz będzie umawiać chorego do specjalisty?

Premie za e-skierowania z rezerwacją

Resort zdrowia wprowadza kolejne zachęty finansowe, które mają przekonać do korzystania z rozwiązań informatycznych. Według zapowiedzi wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, będą już działać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ruszy wówczas program premiujący te podmioty, które wystawiając e-skierowanie do specjalisty, od razu umówią pacjentowi wizytę. Będzie to możliwe m.in. na podstawie umów między przychodniami POZ a AOS. Przewidziany jest także system zachęt dla placówek, które najlepiej się zinformatyzują, czyli będą wystawiać e-recepty, prowadzić e-dokumentację, wystawiać e-zwolnienia i e-skierowania.
Pomysł powiązania wynagrodzenia lekarzy z ich zaangażowaniem w informatyzację nie jest nowy. Od września NFZ płaci dodatkowo lekarzom rodzinnym za wystawianie recept elektronicznych. W ocenie Ministerstwa Zdrowia przynosi to skutek, dzięki temu e-recept dynamicznie zaczęło przybywać.
Jak podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, także wdrożenie e-skierowań nabiera rozpędu. Pod koniec listopada zarejestrowano 10 tys. wystawionych e-skierowań i 300 podmiotów, w których można je zrealizować.
Janusz Cieszyński poinformował z kolei, że na informatyzację systemu zdrowotnego w 2020 roku przewidziane jest 100 mln zł.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować