Pediatria w Zabrzu, czyli remont w niebieskiej tonacji

Ważny szpital przeszedł odnowę

Wielkie zmiany w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. W placówce zakończył się kompleksowy remont czterech oddziałów pediatrycznych. Do odremontowanych pomieszczeń wprowadzają się: Oddział Patologii Noworodka, Oddział Nefrologii Dziecięcej wraz z Pododdziałem Dializoterapii, Oddział Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci oraz Oddział Endokrynologii Dzieci. Wszystkie funkcjonowały w budynku wybudowanym w 1858 roku.

– To najstarsza część naszego szpitala. Warunki pobytu pozostawiały wiele do życzenia. Brak łazienek przy salach chorych, zły stan techniczny pomieszczeń, mała funkcjonalność – wszystko to źle wpływało na warunki leczenia i kondycję naszych małych pacjentów. Przeniesienie oddziałów do nowych pomieszczeń było niezbędne – mówi dr Dariusz Budziński, dyrektor SPSK nr 1 w Zabrzu.

Każdy z oddziałów urządzono w innym stylu. Wnętrza Oddziału Patologii Noworodka utrzymane są w niebieskiej tonacji, nefrologia kolorami nawiązuje do lasu, natomiast Oddział Gastroenterologii i Oddział Endokrynologii ozdobiono obrazkami w wiejskim klimacie.

Szpital wymienił na tych oddziałach łóżka i meble dla pacjentów oraz częściowo sprzęt i aparaturę medyczną, m.in. zestawy do laparoskopii i endoskopii, przyłóżkowe RTG, respiratory, inkubatory, kardiomonitory i pulsoksymetry. – Nowy sprzęt pozwoli np. na wykonywanie większej liczby małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych – podkreśla dr Budziński.

Oddział w Zabrzu to największy ośrodek nefrologii dziecięcej na Śląsku. Co roku leczy się tu blisko 1000 pacjentów, część z nich w ciężkim i bardzo ciężkim stanie. Na oddziale leczone są m.in. przewlekłe kłębuszkowe zapalenia nerek, stany ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, złożone wady nerek i układu moczowego, kamica, rzadkie choroby nerek o podłożu genetycznym czy zakażenia układu moczowego. Placówka jako jedyna w Polsce prowadzi program leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego u dzieci.

Wraz z Oddziałem Nefrologii Dziecięcej do nowych pomieszczeń przeniesie się też Pododdział Dializoterapii. To jedyny w regionie ośrodek prowadzący pełnoprofilowy program leczenia dializami (hemodializy i dializa otrzewnowa) dzieci ze schyłkową niewydolnością nerek od okresu noworodkowego.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. S. Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to placówka wieloprofilowa. Znajdują się tu 344 łóżka, funkcjonuje 11 klinik, 26 oddziałów i 4 zakłady. Każdego roku w szpitalu hospitalizowanych jest tu ok. 22 tys. chorych.

WS

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować