Lekarz sprawdzi w eWUŚ, czy pacjent jest w kwarantannie

Zdarzały się przypadki zatajania informacji przez pacjentów

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Niedzielski zapowiedział zmiany w systemie eWUŚ. NFZ przygotował specjalną ikonkę, która wskaże, czy pacjent jest objęty kwarantanną i w jakim terminie się ona skończy. Dzięki temu lekarz, umawiając pacjenta na wizytę, będzie miał wiedzę, czy pacjent nie jest w grupie zagrożonych zakażeniem. Według NFZ, ta informacja zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów.
– Porozumienie Zielonogórskie postulowało takie rozwiązanie od kilku tygodni, by do informacji o kwarantannie wykorzystać działający od lat i przygotowany do dodawania nowych funkcjonalności system eWUŚ – mówi wiceprezes PZ i ekspert federacji ds. informatyzacji Tomasz Zieliński. – Dotychczas opieramy się tylko na oświadczeniu pacjenta i bywają przypadki zatajania takiej informacji. Do jednego z takich bulwersujących incydentów doszło dosłownie kilka dni temu w jednej z praktyk naszego kolegi w województwie lubuskim. Do przychodni zadzwonił mężczyzna, który zgłaszał ostry ból brzucha. Po przeprowadzeniu z nim dokładnego wywiadu, zgodnego z algorytmem obowiązującym w POZ, zapadła decyzja o konieczności osobistej wizyty. Pacjent przyszedł do przychodni, oświadczył, że nic go nie boli, a potrzebuje tylko zwolnienia lekarskiego na czas kwarantanny, którą został objęty po pobycie za granicą. Interweniowała policja i mężczyzna zapewne zostanie ukarany grzywną, ale to jedna z takich sytuacji, które pokazują, że nie można opierać się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Mam nadzieję, że zmiany w systemie będą wprowadzone błyskawicznie.
Szef NFZ zapowiada, że system eWUŚ będzie sukcesywnie zasilany kolejnymi danymi i argumentuje:
– Bezpieczeństwo lekarzy jest dzisiaj kluczowe, dlatego doskonalimy system eWUŚ, aby zapewnić im zweryfikowane informacje i tym samym większą ochronę – dodaje prezes Andrzej Niedzielski.

AG

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować