Niedzielski: zaszczepionych 88 proc. lekarzy

Nastawienie rządu zdecydowanie się zmienia

Ilu lekarzy jest faktycznie zaszczepionych? Minister Adama Niedzielski odniósł się do zarzutów, jakie w rozmowie z podyplomie.pl w czwartek sformułowana Naczelna Izba Lekarska.

Jak informowaliśmy, samorząd lekarski wezwał MZ do podania opinii publicznej wiarygodnych danych, czyli takich, jakie zostały przekazane NIL przez resort. Wynikało z nich, że zaszczepionych jest 46 proc. czynnych zawodowo lekarzy i 40 proc. dentystów. A nie 94 proc. – jak się często podaje. 

- Mamy zaszczepionych prawie 120 tys. lekarzy, czyli około 88 proc. Wcześniej podawaliśmy nieco wyższy odsetek – stwierdził dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister oświadczył też, że z uwagi na to, że część społeczeństwa jest już zaszczepiona, nastawienie rządu co do obostrzeń zdecydowanie się zmienia i szybciej są one luzowane. Jak mówił, badania serologiczne pokazują, że około 20-25 proc. społeczeństwa ma już przeciwciała.

Minister zdrowia podkreślił, że obecnie znajdujemy się w okresie wzrostowym trzeciej fali pandemii i przewidywane jest, że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinna osiągnąć swoje apogeum. Potem pandemia powinna słabnąć.

Zapowiedział też, że jeszcze dziś podpisze rozporządzenie ograniczające teleporady. - Mamy dużo sygnałów o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem – mówił Niedzielski.

Jak wyjaśnił, teleporada nie będzie mogła być stosowana, jeśli będzie to pierwsza wizyta u lekarza. - Wprowadzamy też warunek, że na wyraźne życzenie pacjenta ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć - mówił minister.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować