Farmaceuci zyskają niektóre uprawnienia lekarzy i taką samą ochronę

Aptekarze poczują się bezpieczniej?

Farmaceuci zyskają uprawnienia do kwalifikacji oraz przeprowadzania wszystkich szczepień u osób dorosłych. O tym, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi w tym zakresie, poinformował w czwartek 9 czerwca w Senacie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Senatorowie obradowali nad przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty. Nowością przewidzianą w noweli jest objęcie farmaceutów i techników farmaceutycznych ochroną taką samą, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym.
Obowiązywałaby ona podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym – zarówno podczas sprzedaży leków, jak i w trakcie udzielania świadczeń opieki farmaceutycznej, a do nich wkrótce należeć będą szczepienia.
Sprawa jest pilna, ponieważ farmaceuci będą wykonywali szczepienia na grypę już od nowego sezonu szczepień. Z wypowiedzi wiceministra Miłkowskiego wynika jednak, że od 1 września apteki rozpoczną szczepienia nie tylko przeciwko grypie, ale także inne, np. przeciwko pneumokokom.
Tymczasem już w czasie akcji szczepień przeciwko COVID-19 apteki stały się obiektami ataków osób o ekstremalnych poglądach antyszczepionkowych. Dochodziło do demolowania obiektów i awantur. Dlatego farmaceuci zaczęli domagać się ochrony takiej, jaką mają już zapewnioną lekarze.
Miłkowski przypomniał, że technicy farmaceutyczni nie są uprawnieni do prowadzenia szczepień, lecz to oni wydają leki bezpośrednio przy okienku (z wyjątkiem leków silnie działających). Dlatego oni także objęci będą ochroną.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

Lekarz specjalista

12.06.2022 11:59

Dziś farmaceuci, jutro magistrowie w-f. W końcu wiedza medyczna podobna. A na poważnie to przyznanie się ministerstwa zdrowia do klęski organizacji ochrony zdrowia. W końcu ktoś zlikwidował pediatrię mówiąc, naoglądawszy się serialu "Domek na prerii" o medycynie z XIX wieku, że wszystko załatwi lekarz rodzinny.

0