Dzięki e-rejestrom NFZ wie coraz więcej o naszym zdrowiu

Minister zapowiada ułatwienia dla pacjentów i lekarzy

E-zdrowie wchodzi na wyższy poziom. Lekarze rodzinni będą otrzymywać powiadomienia o stanie zdrowia swoich pacjentów, a chory będzie mógł umówić się sam na konsultację u dowolnego specjalisty – wynika z wystąpienia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas trwającego Forum Ochrony Zdrowia w Karpaczu.
Minister wziął udział w panelu o e-zdrowiu, w którym przedstawiał możliwości wykorzystania e-rejestrów i e-usług w polskim systemie ochrony zdrowia.
Niedzielski wyjaśnił, że w Polsce dane medyczne gromadzi jeden płatnik, co ułatwia np. sprawdzenie szczelności systemu pod kątem różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym wyłudzeń.
– Sprawdzaliśmy, patrząc np. na apteki, czy pojawiają się podmioty o jakichś niebotycznych refundacjach w stosunku do innych, robiliśmy benchmarki na poziomie sprzedaży poszczególnych leków, szczególnie w tych kategoriach, które są objęte ryzykiem obrotu czy wywozu za granicę – mówił Niedzielski.
To samo resort zrobił w dziedzinie świadczeń. – W pewnym momencie doszliśmy do momentu, w których algorytmy zaczęły to robić same: zespół analityczny wypracował takie algorytmy, że one – co jakiś czas uruchamiane – same sprawdzały, czy są obszary, które trzeba skontrolować – wyjaśnił minister.
Jak mówił Adam Niedzielski, następnym krokiem było wykorzystywanie zebranych danych, by poprawić obsługę pacjentów. Podał przykład udarów. - Znaleźliśmy pewne schematy, jeśli chodzi o branie leków, postępowanie, kolejność wizyt, które kończyły się udarem – i ten schemat ekstrapolowaliśmy na populację, wskazując osoby, które są narażone, bo są na tej ścieżce pacjenta prowadzącej do udaru – powiedział.
Jak te dane można wykorzystać? Kluczowa jest rola lekarzy rodzinnych. – Żeby wykorzystać te dane, wysłaliśmy pisma do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy dodając elementy swojej wiedzy z prowadzenia pacjenta, mogli ocenić, czy to ryzyko jest. Wszystkie te elementy rejestrów, myślę tu o elektronicznej dokumentacji, e-skierowaniach: w fazie wykorzystywania danych na pewno będziemy wykorzystywali do interwencji – uściślił.
Zapowiedział, że system zaoferuje kolejne e-usługi dla pacjenta. - W najbliższym okresie będziemy pracowali nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji. Powszechna e-rejestracja będzie polegała nie tylko na wystawieniu e-skierowania, bo to jest tylko element w pierwszej fazie, ale będzie też można elektronicznie umówić się do każdego specjalisty tak, jak można było umówić się na szczepienia – powiedział Adam Niedzielski.

id