Nowy lek na grypę?

Liczne i nawracające zakażenia grypą stanowią nadal wyzwanie dla medycyny i systemów opieki zdrowotnej. Stąd nieustająco poszukiwane są nowe leki, które mogą być stosowane w leczeniu tej choroby.

Liczne i nawracające zakażenia grypą stanowią nadal wyzwanie dla medycyny i systemów opieki zdrowotnej. Stąd nieustająco poszukiwane są nowe leki, które mogą być stosowane w leczeniu tej choroby.

Zainteresowanie badaczy wzbudziła m.in. kwercetyna. Jest to wszechobecny flawonoid występujący w żywności. Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. W badaniu opublikowanym we wrześniu 2021 w Processes opisano próbę wyjaśnienia mechanizmów leżących u podstaw działania kwercetyny jako środka terapeutycznego na grypę. Oceniono skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii oraz molekularne mechanizmy działania. Biologiczne cele kwercetyny i geny docelowe związane z grypą zostały pobrane z publicznych baz danych. Oceniono wpływ kwercetyny na przebieg zakażenia wirusem grypy na podstawie analizy szlaku rozwoju infekcji oraz interakcji białek kwercetyny z białkami wirusa grypy. 

Badanie wykazało, że działanie przeciwgrypowe kwarcetyny wynikało z hamowania procesów zapalnych. Odbywa się to poprzez szlaki MAPK1, NFKB1, RELA i TP53, które są zaangażowane w hamujący wpływ kwercetyny na grypę. Korzystając z metody dokowania molekularnego, oceniono powinowactwo wiązania każdego docelowego ligandu (kwercetyny) i odkryto, że jest najsilniejszą energię wiązania ligand-cel posiada para kwercetyna i MAPK1, a więc prawdopodobnie głównie to szlak MAPK1 odpowiada za przeciwgrypowe działanie kwercetyny.

Odkrycia te zidentyfikowały potencjalne cele dla kwercetyny i sugerują kwercetynę jako potencjalny lek na leczenie grypy. Wskazują też cel molekularny w opracowywaniu nowych leków na grypę. Co prawda potrzeba jeszcze wielu badań, ale nowe doniesienia w kontekście leczenia grypy napawają optymizmem.


https://doi.org/10.3390/pr9091627