Nowe zasady na nowy sezon epidemiczny

Od 1 września koszt usługi szczepień przeciw grypie w sezonie jesienno-zimowym w aptekach i przychodniach POZ pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 września koszt usługi szczepień przeciw grypie w sezonie jesienno-zimowym w aptekach i przychodniach POZ pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjenci zapłacą jedynie za preparat. Niektóre grupy mogą liczyć na refundację. Z darmowych szczepień nie skorzysta personel medyczny.  

Zbliżamy się do okresu szczepienia na grypę i resort zdrowia wydał wytyczne na kolejny sezon. Usługa szczepienia będzie opłacana ze środków publicznych (przez Narodowy Fundusz Zdrowia), a za preparat trzeba będzie zapłacić. Zaszczepić się będzie można w aptekach, POZ i innych podmiotach leczniczych, które zgłoszą się do NFZ o możliwość rozliczenia takiego świadczenia.  

Zdaniem Elżbiety Piotrowskiej - Rutkowskiej, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, to rozwiązanie daje gwarancję, że zwiększy się wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce. – Ostatnio mieliśmy ją na poziomie 7%. Zainteresowanie ze strony pacjentów jest bardzo duże. Apteki już kupują szczepionki. Producenci zapewniają, że preparatów nie zabraknie na polskim rynku – mówiła Piotrowska – Rutkowska podczas konferencji prasowej. Jak przekazał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, na początek zapewniono minimalne zabezpieczenie szczepionek na poziomie 2 mln sztuk. – Są deklaracje, że jeśli będzie większe zapotrzebowanie, to część firm je pokryje – dodał wiceminister.  

Bezpłatna szczepionka w tym sezonie przysługuje kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. r.ż. Z 50% refundacji mogą skorzystać m.in. dzieci powyżej 6 m-ca, osoby w wieku 65+ oraz osoby z obniżoną odpornością. Każdy pacjent musi najpierw zgłosić się po receptę.  

Na bezpłatne szczepienia nie będą mogli liczyć pracownicy ochrony zdrowia. Przypomnijmy, że przez ostatnie dwa lata personel medyczny miał dostęp do bezpłatnych szczepień przeciw grypie.  

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może wykonać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Z kolei badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej wykonuje lekarz.  

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Eksperci rekomendują szczepienia jeszcze przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę – najlepiej od września do grudnia.