Zmobilizujmy pacjentów do szczepień na grypę!
03.11.2022
W 2021 r. odnotowano największy od około trzydziestu lat spadek liczby szczepień u dzieci. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku immunizacji nie poddano 25 mln najmłodszych, poniżej 1 r.ż.
W 2021 r. odnotowano największy od około trzydziestu lat spadek liczby szczepień u dzieci. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku immunizacji nie poddano 25 mln najmłodszych, poniżej 1 r.ż.
Liczba niezaszczepionych dzieci wzrasta z roku na rok, a konsekwencje mogą być poważne. Lekarze przestrzegają, że rozwijające się epidemie groźnych chorób, większa liczba chorych dzieci, przeciążony system ochrony zdrowia to tylko niektóre z nich.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2021 r. odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi spadł o 5 punktów proc., do poziomu 81% co oznacza, że 25 milionów dzieci na świecie nie zaszczepiono pełnymi trzema dawkami tego preparatu. To o 2 miliony więcej niż w 2020 r. i o 6 milionów więcej niż w 2019 r.
Jak podają WHO i UNICEF, spadek liczby szczepień był związany m.in. ze zwiększoną liczbą dzieci, która zamieszkuje obszary konfliktów oraz tereny, na których występują kryzysy humanitarne i gdzie dostęp do szczepień jest bardzo utrudniony. – Jesteśmy świadkami największego spadku poziomu szczepień najmłodszych w tym pokoleniu. Jego ceną będzie utracone zdrowie i życie dzieci oraz kolejne epidemie groźnych chorób – powiedziała Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.
Najwięcej dzieci niezaszczepionych przeciw krztuścowi mieszka w Indiach, Nigerii, Indonezji, Etiopii. W Azji Wschodniej i Pacyfiku zasięg szczepień przeciw krztuścowi jest najwyższy – spadł o 9% w ciągu 2 lat. Jak podkreśla UNICEF, w ciągu ostatnich 12 miesięcy niewystarczająca liczba szczepień przełożyła się na epidemie odry i polio.
Zdaniem WHO państwa będą musiały zintensyfikować działania, by zapobiec chorobom.
WHO i UNICEF współpracują z partnerami, by realizować globalny program szczepień 2030 (IA2030) oraz strategię dla wszystkich krajów, aby osiągnąć wyznaczone cele w zakresie zapobiegania chorobom dzięki szczepieniom. Partnerzy zrzeszeni w IA2030 apelują do rządów państw o zintensyfikowanie wysiłków, m.in.: na rzecz rutynowych szczepień i rozpowszechnienie informacji o szczepieniach; wdrożenie strategii mającej na celu budowanie zaufania do szczepień i przeciwdziałanie dezinformacji; zapewnienie inwestycji w usługi podstawowej opieki zdrowotnej, z wyraźnym wsparciem programów szczepień; zapewnienie zaangażowania politycznego w zwiększenie alokacji środków krajowych we wzmocnienie i utrzymanie szczepień w ramach POZ; priorytetowe traktowanie systemów monitorowania chorób.