Przeczytaj relację z odcinka pt. "Nadciśnienie tętnicze u mężczyzn"

W odcinku Kardioexpressu, który odbył się 26 lutego gościem prof. Artura Mamcarza był prof. Roman Sosnowski. Eksperci rozmawiali na temat nadciśnienia tętniczego u mężczyzn. Rosnącym problemem w Polsce i na świecie jest starzenie się społeczeństwa. Szacuje się, że w 2030 roku w naszym kraju będzie prawie 11 milionów osób powyżej 60 roku życia. Pacjenta w podeszłym wieku dotyczy szereg chorób – nie tylko z zakresu układu sercowo-naczyniowego, ale także np. problemy z oddawaniem moczu czy zaburzenia erekcji.

Wiele schorzeń dotyczących starzejącego się mężczyzny ma związek z dysfunkcją śródbłonka naczyń, wynikającego m.in. z nadciśnienia, dyslipidemii czy cukrzycy. Prowadzi to do miażdżycy i dysfunkcji naczyń, co skutkować może udarem mózgu, chorobą niedokrwienną serca czy zaburzeniami erekcji. Ekspert podkreślił, że sfera seksualna jest dla większości mężczyzn ważna lub bardzo ważna i ma wpływ na ogólny dobrostan. Jednocześnie jedynie 15% mężczyzn w Polsce szuka pomocy z tym problemem u specjalisty. Przyczyny zaburzeń erekcji mogą mieć różnorodne pochodzenie. Istotnymi czynnikami są zwłaszcza miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy przyjmowanie niektórych leków.

W leczeniu zaburzeń erekcji duże znaczenie mają leki doustne – inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Niekiedy potrzebna jest także pomoc psychologa. Ekspert podkreślił także rolę zdrowego stylu życia. Leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 działają poprzez zwiększanie koncentracji tlenku azotu w naczyniach, co powoduje ich rozszerzenie i poprawę przepływu krwi. Ekspert przedstawił badanie kliniczne, w którym porównano skuteczność sildenafilu z tadalifem. Okazało się, że ten drugi lek cechuje się wyższą skutecznością i lepszą tolerancją przez badanych. Ponadto tadalafil może być przyjmowany przewlekle w mniejszej dawce, nie tylko przed planowaną aktywnością seksualną. Zażywany w taki sposób zapewnia mężczyźnie powrót do normalnego funkcjonowania w sferze seksualnej. Lek nie wykazuje interakcji z pokarmami i nie wymaga zmiany dawki w zależności od wieku. Dodatkowo tadalafil ma działanie relaksujące na dolny odcinek dróg moczowych, przez co zmniejsza problemy z oddawaniem moczu.

W dalszej części spotkania eksperci poruszyli temat łagodnego przerostu prostaty. Problem ten jest powszechny w populacji mężczyzn – dotyczy nawet 90% osób po 80 roku życia. Objawia się m.in. przerywanym strumieniem moczu, problemem z rozpoczęciem mikcji czy częstomoczem w ciągu dnia i nocy. Łagodny rozrost gruczołu krokowego związany jest także z zespołem metabolicznym i nadciśnieniem tętniczym. Należy on do szerszej grupy zaburzeń dolnego odcinka dróg moczowych (z ang. LUTS), związanych z produkcją i wydalaniem moczu. W terapii ekspert powołał się na rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, które zalecają najpierw zmianę stylu życia i edukację pacjenta. W przypadku braku efektów należy wdrożyć terapię farmakologiczną. Lekami I rzutu są alfa-blokery (doksazosyna) oraz tadalafil przyjmowany w sposób ciągły. Alfa-blokery wykazują swoje działanie ze względu na dużą koncentrację receptorów alfa w szyi pęcherza i w cewce sterczowej, gdzie rozluźniają mięśniówkę, co ułatwia oddawanie moczu.

Doksazosyna obniża poziom triglicerydów i cholesterolu całkowitego oraz podnosi stężenie HDL. Zwiększa ona wrażliwość tkanek na insulinę i powoduje regresję przerostu lewej komory serca. Z powodzeniem może być stosowana u pacjentów z zaburzeniami dolnego odcinka dróg moczowych, u których współistnieje nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, astma oskrzelowa czy niewydolność lewej komory serca.