Przeczytaj relację z odcinka pt. "Serce nie boli, ale czasem trzeba leczyć ból uwzględniając potrzeby serca"

W tym odcinku Kardioexpressu gościem prof. Artura Mamcarza był prof. Jarosław Woroń. Eksperci rozmawiali na temat leczenia przeciwbólowego u pacjentów obciążonych kardiologicznie. 

Ból jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości u pacjentów. Wyróżnić można ból nocyceptywny związany z uszkodzeniem tkanek, neuropatyczny wynikający z bezpośredniego uszkodzenia nerwów oraz powstający w związku z dysfunkcją układu nerwowego. W celu doboru właściwego leku przeciwbólowego zaproszony gość wskazał przydatność zastosowania indeksu adekwatności leków, w którym znajduje się kilka pytań dotyczących uzasadnienia dla stosowania leku, cechy pacjenta czy sposób dawkowania. Ważna jest całościowa ocena pacjenta z uwzględnieniem współchorobowości. Należy odstawić leki zbędne, których chory nie musi przyjmować. Dotyczy to także suplementów diety. Jako główne przyczyny nieskuteczności farmakoterapii bólu zalicza się nieprawidłowe skojarzenie leków, interakcje lekowe, współchorobowość czy nieprawidłowe rozpoznanie charakteru bólu i przez to wybór złego leku. 

W dalszej części rozmowy Eksperci skupili się na omówieniu właściwości aceklofenaku, jednego z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to jeden z najbezpieczniejszych preparatów, związanych z najmniejszym ryzykiem działań niepożądanych. Aceklofenak jest prolekiem, który wchłaniając się w jelitach, staje się aktywnym metabolitem. Ma on preferencyjne działanie na receptory COX-2. Ponadto wykazuje właściwości chondroprotekcyjne – hamuje rozkład chrząstki stawowej, poprzez blokowanie działania metaloproteinaz i pobudzanie regeneracji. 

Wśród potencjalnych działań niepożądanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wymienia się uszkodzenie nerek. Obserwuje się to zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu innych leków takich jak ACEI/ARB, eplerenon, spironol, diuretyki pętlowe czy paracetamol. 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne z powodzeniem mogą być stosowane w formie miejscowej, jako krem lub żel. Cechują się dużą skutecznością i mniejszym ryzykiem działań niepożądanych. Ich stosowanie jest skuteczne zwłaszcza przy urazach mięśniowo-szkieletowych, bólach pourazowych czy przeciążeniowych. Na koniec rozmowy zaproszony Gość podkreślił, że leki przeciwbólowe należy dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta.