Program Szczepień Ochronnych na 2020 rok

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił kalendarz szczepień na 2020 rok. Nie zawiera on niestety rewolucyjnych zmian w porównaniu z PSO 2019.

Opublikowany 16 października program bardzo przypomina ten z ubiegłego roku. W programie zaznaczono, że szczepionka przeciwko grypie dla dzieci może być podawana również donosowo, zgodnie ze wskazaniami producenta, a wybór szczepionki inaktywowanej lub żywej atenuowanej powinien być dokonywany przy wzięciu pod uwagę wieku oraz stanu klinicznego pacjenta i musi być zgodny z zaleceniami producenta.

Wskazano, że szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae powinny być realizowane w odstępach czasu zgodnie z zaleceniami producenta. 

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną odry w Europie, utrzymano przesunięcie drugiej dawki szczepienia przeciwko śwince, odrze i różyczce z 10. roku życia na 6. rok życia. 

Niestety kalendarz nie wprowadza zmian, na jakie liczyli lekarze i rodzice. Na liście szczepień obowiązkowych zabrakło szczepień przeciwko rotawirusom i HPV czy dawki przypominjącej szczepienia przeciwko krztuścowi w 19. roku życia, a szczepienia przeciwko meningokokom nie będą refundowane nawet w grupach ryzyka. 

Program Szczepień ochronnych na 2020 r. dostępny jest TUTAJ