Szczepienie ciężarnych zalecane także w dobie pandemii

Po kilkutygodniowej przerwie rekomendacje GIS i MZ zalecają powrót do szczepień. Rekomendacje wskazują, iż pożądane jest wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach PSO u dzieci, ale określają też, które ze szczepień należy wykonywać priorytetowo. Wśród szczepień zalecanych, wymienione zostało szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi.

Wśród szczepień, które należy realizować w pierwszej kolejności, zostały wymienione:

- szczepienia na oddziałach noworodkowych;

- szczepienia obowiązkowe, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24. miesiąca życia;

- szczepienia z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień;

- szczepienia poekspozycyjne przeciwko wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wiekowych;

- inne szczepienia ochronne, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Dodatkowo MZ i GIS rekomendują, aby upowszechnić szczepienia zalecane, w tym m.in. szczepienia przeciwko tężcowi u kobiet w ciąży.  

Specjaliści zajmujący się profilaktyką chorób zakaźnych od lat podkreślają, że szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi to niezwykle istotny element profilaktyki zachorowań w najmłodszej grupie wiekowej. Aby ocenić bezpieczeństwo preparatu, producenci stworzyli rejestry mające na celu zbieranie informacji o skuteczności i bezpieczeństwie szczepień ciężarnych. Po ekspozycji na szczepionkę nie zaobserwowano częstszych działań niepożądanych, takich jak wystąpienie poronienia czy nieprawidłowości w rozwoju płodu oraz noworodka. 

Ogólnoustrojowe niepożądane odczyny poszczepienne występowały nawet rzadziej u ciężarnych niż u kobiet w połogu lub niebędących w ciąży. Wykazano też, że szczepienie ciężarnych redukuje liczbę zachorowań na krztusiec oraz hospitalizację i zgony z powodu krztuśca u noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Szczepienie przeciwko krztuścowi najlepiej wykonać między 27, a 36 tygodniem ciąży i to bez względu na wcześniejszą historię szczepień. Już jedna dawka szczepionki jest immunogenna – powstające przeciwciała matczyne przenikają przez łożysko, a ich miano wystarcza do ochrony noworodka i niemowlęcia.