Pałeczki krztuśca stają się superbakteriami

Bakteria Bordetella pertussis, która powoduje krztusiec, mutuje. Australijscy naukowcy odkryli, że przekształca się ona w superbakterię i wskazali potrzebę stworzenia nowej szczepionki jeszcze skuteczniej chroniącej przed kokluszem.

Badacze zauważyli, że szczepy krztuśca są coraz skuteczniejsze w ukrywaniu się i odżywianiu. Produkują więcej białek transportujących i wiążących składniki odżywcze, ale mniej białek immunogennych, w porównaniu z poprzednimi badaniami nad tą bakterią. - Odkryliśmy, że szczepy pałeczek krztuśca skutecznie wychwytują i transportują substancje odżywcze z organizmu gospodarza, dzięki którym przeżywają i wytwarzają mniej immunogennych białek, które rozpoznaje organizm po podaniu szczepionki. W ten sposób zmieniają się w superbakterie – mówi Laurence Luu, mikrobiolog z University of New South Wales.

Mimo powszechnych szczepień, od połowy lat 90-tych XX wieku zaobserwowano wzrost zachorowań na krztusiec. W latach 2008-2012 w Australii odnotowano epidemię krztuśca. Zachorowało ponad 140 tys. osób. Badacze z australijskiego uniwersytetu odkryli, że ten wzrost zachorowań mógł mieć związek z pojawieniem się superbakterii krztuśca, która wytworzyła dodatkowe mechanizmy pozwalające na przeżycie w organizmie gospodarza, niezależnie od tego czy dana osoba została zaszczepiona, czy nie.

Badacze wskazali potrzebę opracowania nowej szczepionki, która zapewni ochronę przed ewoluującymi szczepami, zatrzyma rozprzestrzenianie się choroby i zapewni dłuższą odporność po szczepieniu, ponieważ z upływem czasu ochrona poszczepienna przeciw krztuścowi zmniejsza się. Ich zdaniem, opracowanie nowej szczepionki zajmie około 10 lat. Zanim się ona pojawi dotychczasowe szczepienia są niezbędne, ponieważ są skuteczne i chronią przed zachorowaniem.

Naukowcy zidentyfikowali także nowe białka obecne na powierzchni komórki Bordetella pertussis, które mogą być wykorzystane jako antygeny szczepionkowe w nowych udoskonalonych szczepionkach bezkomórkowych.
Wyniki badania australijskich naukowców opublikowano w magazynie "Vaccine".