Chcą szczepić pracowników wielu sektorów

Odbudowa zaufania do szczepień, ochrona zdrowia społeczeństwa, przygotowanie i wprowadzenie programu szczepień dla pracowników wielu grup zawodowych oraz wypracowanie rekomendacji, m.in. z zakresu medycyny pracy – to główne cele ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Zawodowo Zaszczepieni”, który rusza już niebawem.

Projekt „Zawodowo Zaszczepieni” obejmie osoby pracujące w ochronie zdrowia, w służbach mundurowych, a także w pozostałych branżach, m.in.: w transporcie, gastronomii, handlu, szkolnictwie, pomocy społecznej, służbach komunalnych, w leśnictwie i weterynarii.

Według organizatora projektu - Pracodawców RP, szczepienia prowadzone w populacji dorosłych aktywnych zawodowo przynoszą szereg korzyści, m.in. zdrowotnych, ekonomicznych, wizerunkowych. Przyczyniają się nie tylko do zminimalizowania ryzyka transmisji wirusa na członków rodziny i społeczeństwo, ale także do znaczącego zmniejszenia absencji zawodowej, uniknięcia kosztów zastępstw, ale przede wszystkim pozwalają uniknąć kosztów medycznych i farmaceutycznych związanych np. z leczeniem lub rehabilitacją w przypadku powikłań.

Potwierdzają to liczne badania, z których wynika, że absencja wśród pracowników zaszczepionych jest co najmniej dwukrotnie niższa niż wśród osób aktywnych zawodowo, które nie były szczepione.

Pracodawcy RP liczą, że projekt zapewni bezpieczeństwo nie tylko pracowników ochrony zdrowia i innych grup zawodowych, ale również pacjentów oraz otoczenia pracowników. - We współpracy z profesjonalistami medycznymi, administracją rządową, decydentami oraz pracodawcami chcemy głośno mówić, że profilaktyka szczepionkowa ma sens. Chcemy też z pomocą ekspertów wypracować rekomendacje dotyczące rozwiązań prawnych w zakresie standardów zalecanych szczepień pracowników. Przed nami ustanowienie Merytorycznej Rady Ekspertów oraz nawiązanie partnerstw – mówi Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.