Nowa inwestycja zapewni bezpieczeństwo

Francuska firma Sanofi zainwestuje w stworzenie nowoczesnego zakładu produkcji szczepionek i centrum badawczego, które będzie się specjalizować w szczepionkach. Budowa ma potrwać pięć lat.

Koncern przeznaczy na ten cel ponad 0,6 mld euro, zapewniając, jak podkreśla firma, gwarancję bezpieczeństwa Francji i Unii Europejskiej w dostępie do nowoczesnych terapii.

Ośrodek ewolucji szczepionek (EVF), umożliwiający produkcję trzech do czterech szczepionek jednocześnie, w porównaniu z tylko jedną, jak ma to miejsce obecnie, stanie w Neuville sur Saône we Francji. Z kolei, w zakładzie Sanofi Pasteur w Marcy-l'Etoile firma zbuduje centrum badawczo-rozwojowe, gdzie będą się znajdować wyspecjalizowane laboratoria, które umożliwią opracowanie szczepionek przeciwko nowym chorobom i zagrożeniom pandemicznym. Obiekt stanie się światowym punktem odniesienia dla badań przedklinicznych oraz rozwoju farmaceutycznego i klinicznego – informuje Sanofi.

Koncern podkreśla, że "firma jest dziś gotowa do współpracy z Francją i Unią Europejską przy innych projektach, które zapewnią UE dodatkowe szczepionki lub przeciwciała monoklonalne. Te dodatkowe możliwości mogą zostać wykorzystane przez UE i inne firmy farmaceutyczne w przypadku kryzysu zdrowotnego".