Jedna z najstarszych szczepionek może pomóc w walce z COVID-19

Badania wirusologów z USA wykazały, że u osób zaszczepionych przeciwko gruźlicy występują relatywnie niskie szanse na zachorowanie na COVID-19.

Badania wirusologów z USA wykazały, że u osób zaszczepionych przeciwko gruźlicy występują relatywnie niskie szanse na zachorowanie na COVID-19.

Wyniki opublikowano w piśmie naukowym “The Journal of Clinical Investigation”. Badanie przeprowadzili wirusolodzy ze szpitala akademickiego Cedars-Sinai w Los Angeles (USA) na grupie ponad 6 tys. osób zatrudnionych w tym szpitalu. Zaszczepieni na BCG stanowili około 30 proc. wśród wszystkich uczestników badania. Wykazało ono, że szczepionka BCG przeciwko gruźlicy skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. 

Dr Moshe Arditi, dyrektor Oddziału Pediatrii i Chorób Zakaźnych oraz Immunologii w Cedars-Sinai, współautor badania podkreśla, że dowodem na skuteczność BCG może być fakt, że zaszczepieni uczestnicy badania pomimo bardzo niskiego poziomu przeciwciał SARS-CoV-2 nie zachorowali dotychczas na COVID-19. - Wygląda na to, że osoby zaszczepione BCG mogły być mniej chore i przez to wytwarzać mniej przeciwciał anty-SARS-CoV-2 lub mieć bardziej wydajną komórkową odpowiedź immunologiczną przeciwko wirusowi. Byliśmy zainteresowani zbadaniem szczepionki BCG, ponieważ od dawna wiadomo, że ma ona ogólne działanie ochronne przeciwko szeregowi chorób bakteryjnych i wirusowych innych niż gruźlica, w tym posocznicy noworodków i infekcjom dróg oddechowych - powiedział Arditi.

Według lekarza, innym argumentem, który przemawia za skutecznością BCG w walce z koronawirusem jest to, że poddani szczepieniu pracownicy służby zdrowia nie zostali zakażeni, nawet pomimo częstych kontaktów z chorymi pacjentami. Także osoby z grup ryzyka, m.in. chorzy na nadciśnienie, cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, POChP, wcześniej zaszczepione 

BCG uniknęły infekcji SARS-CoV-2. 

Dr Arditi powiedział, że chociaż nikt nie wierzy, że szczepionka BCG będzie bardziej skuteczna niż określone szczepionki COVID-19, mogłaby zostać szybciej zatwierdzona i udostępniona ze względu na dobrze ugruntowany profil bezpieczeństwa. -To potencjalnie ważny pomost, który może przynieść pewne korzyści, dopóki nie będziemy mieli najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych szczepionek przeciwko COVID-19 - powiedział. 

W Polsce szczepienie przeciwko gruźlicy (w okresie noworodkowym) jest obowiązkowe.